Arı Sokması, Arı Sokmasına Ne İyi Gelir, Arı Sokmasında Ne Yapılır, İlk Yardım Nedir

01.12.2019
921
Arı Sokması, Arı Sokmasına Ne İyi Gelir, Arı Sokmasında Ne Yapılır, İlk Yardım Nedir

Yaz aylarının sık görülen olaylarından arı sokması, bazı alerjik vakalarda "şok" etkisi yaparak ölümlere neden olabiliyor…

Yaz aylarında bir çoğumuz arılarla burun buruna gelerek, sıkıntılı dakikalar geçirebiliyor ve her zaman çok şanslı olamayabiliyoruz. Arı sokması sonrası görülecek ağrı, yanma, kızarıklık ve şişmenin birkaç saat içinde geçeceğini belirten uzmanlar, çok sayıda arının sokması halinde toksik reaksiyonların olabileceğini ve bu durumun bazı kişilerde ölüme bile yol açacak `anafilaktik şoka` neden olabileceğini ifade ediyorlar.

Arı sokmasında görülen anafilaktik şok; yaygın kurdeşen, deri altı ödemi, kaşıntı, solunum yolu tıkanıklığı, nefes darlığı, tansiyon düşüklüğü, dolaşım yetersizliği, kalp ritm bozukluğu, bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı gibi belirtilerle ortaya çıkabilir.

Bu belirtilerin erken ortaya çıktığı kişiler ile baş ve boyundan olan sokmalarda anaflaksi ihtimali fazladır. Şişme ve kabarmalar boğazda olduğu zaman, gırtlak tamamen denecek kadar kapanır, bu da kişinin nefessiz kalarak ani ölümüne yol açar. Alerjik olmayan bir insanda da arı sokmasıyla şok yaşanabilir.

Arı soktuğunda sıkıntı hissi, huzursuzluk, sıcak basması, çarpıntı ve kaşıntı gibi belirtiler şokun öncü habercisidir ve kişi hemen bir sağlık kurumuna götürülmelidir. Eğer ilk birkaç dakika içinde adrenalin tedavisi yapılmazsa ölüme yol açabilir.

Yazın bahçe işlerinde eldiven kullanılması, uzun kollu gömlek, pantolon, çorap ve ayakkabı giyilmesi, parlak renkli elbiselerden, parfüm, kolonya gibi arıları çekecek kokulardan kaçınılması, açıkta yemek yenilmemesi, çöp ve yiyecek bırakılmaması tavsiyesinde bulunulmaktadır.

Arı sokmalarından sonra, deriye takılı kalan iğnenin çıkarılarak, bölgenin su, sabun veya antiseptik solüsyonla iyice yıkanması gerekmektedir.

ÖLÜMLE SONUÇLANAN BAZI OLAYLAR
Arı sokmasının ciddiye alınmaması nedeniyle ölümle sonuçlanan vakalar yaşanıyor. İhmal ve gecikme nedeniyle yakın zamanda meydana gelen bazı ölüm olayları şöyle gerçekleşti:

Erzincan`ın Altın Başak Köyü İlköğretim Okulu öğretmeni Miktat Sarıgöze 6 Eylül 2002 tarihinde bir lokantada yemek yerken kaşığına konan arı tarafından dudağından sokuldu. Alerjisi nedeniyle fenalaşan Sarıgöze, arkadaşları tarafından Erzincan Devlet Hastanesi`ne götürülürken yolda öldü.

Konya`nın Beyşehir İlçesi Üzümlü Beldesi`nde 23 Ağustos 2002 tarihinde, Hacet Öztulum kestiği ağacın içine yuva yapan arıların saldırısına uğradı. Bunun sonucu fenalaşan Öztulum, Kayabaşı Beldesi Sağlık Ocağı`na götürüldü. Burada şahdamarından arı soktuğu belirlenen ve şuurunu kaybeden Öztulum, Beyşehir Devlet Hastanesi`ne kaldırılırken yolda öldü.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.