Bayılma, Bayılma Nedenleri, Bayılma Belirtileri, Tedavisi Nedir

   03.12.2019
   761
   Bayılma, Bayılma Nedenleri, Bayılma Belirtileri, Tedavisi Nedir

   Kısa süreli bir bilinç kaybı olan bayılma olayından önce çoğunlukla baş dönmesi ve göz kararması hissedilir. Yüz soluk ve terli bir görünüm alır. Bayılma nedeni ne olursa olsun, alınacak ilk önlem hastayı yatırmak ve bacaklarını başından yüksek bir düzeye getirmektir. Fenalaştığını hisseden ve bunu ilerletebilen kişi hemen oturtulmalı veya yatırılmalıdır. Çoğu zaman bu basit önlem bile belirtileri hafifletir.

   Sinirler uyarılar veya kalbe bağlı nedenler sonucunda oluşan dolaşım yetersizliği, bayılmanın başlıca nedenidir. Ayrıca oksijensiz kalma, sıcak havada uzun süre ayakta durma, kan şekeri düşmesi ve kansızlık gibi nedenler de ani bilinç kaybına yol açabilir.

   Bayılan bir hastaya yardım etmek için sakin davranarak hastanın bacakları başından yüksekte olacak şekilde yatması sağlanması ve kravat, kemer, gömlek yakası gibi giysilerinin sıkan bölümleri gevşetilmelidir.

   Eğer oda içindeyse pencereler açılarak bol oksijen alması sağlanmalı, güneşte ise gölgeye alınmalıdır. Hastanın başına toplanmak da doğru bir davranış değildir. Hastayı tokatlamak, yüzüne soğuk su serpmek doğru değildir. Fenalık geçiren hasta kendine geldikten sonra da bir süre dinlendirilmeli, hemen yürütülmelidir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.