Kronik Bronşit, Kronik Bronşit Tedavisi, Nasıl Tedavi Edilir, Belirtileri Nedir

30.11.2019
870
Kronik Bronşit, Kronik Bronşit Tedavisi, Nasıl Tedavi Edilir, Belirtileri Nedir

Kronik bronşitli hastalarda balgam artışı ve genel durumda bozulmayla birlikte giden bir tablodur.

Klinik bulgular: Bronşitin infeksiyon nedeniyle alevlendigini gösteren kesin bulgular yoktur. Bununla birlikte balgamın miktarı, yogunlugunun artışı ve renginin degişimi, halsizlik tanıya yardımcı olan bulgulardır. Öksürük ve dispnede artış olabilir. Ateş, titreme gibi sistemik bulgular ve kanda lökositoz olmayabilir.

Etiyoloji: Hastaların yarısında Haemophilus influenzae’nın kapsülsüz türleri ve Streptococcus pneumoniae kolonizasyonu saptanmaktadır. Moraxella catarrhalis, , Bordetella pertussis, Corynebacterium pseudodiphtericum, influenza virus, parainfluenza virus, respiratory syncytial virus, rhinovirus, coronavirus da etyolojide rol oynayabilir. Mycoplasma pneumoniae, hemolitik streptokoklar, S. aureus ve Gram negatif enterik basiller nadir görülmektedir.

Epidemiyoloji: Kronik bronşit erişkin popülasyonun yaklaşık %10-25’inde görülmektedir. Erkeklerde ve 40 yaş üstünde daha fazladır. Kış aylarında daha fazla görülür.

Tanı: Standart akciger grafisi tanıdan çok diger hastalıkları ayırtetmek için kullanılır. Balgam mikroskopik inceleme, Gram boyama, kanda lökosit sayımı yararlı olabilir.

Ayırıcı Tanı: Akut bronşit, pnömoni, tüberküloz, bronşektazi, astma.

Tedavi: Kronik bronşitte tedavi; günlük aktiviteyi saglayacak idame tedavisi, infeksiyonların önlenmesi, akut alevlenmede yogun tedavi ve antimikrobiyal ajanların kullanım olarak planlanmalıdır. Β2-agonistleri, antikolinerjik ve topikal steroidler kullanılabilir. Düzenli alınması uygundur. Akut alevlenmelerde tedavi daha yogun uygulanır, gerekirse oral kortikosteroidler verilebilir.Antibiyotiklerin yeri belirlenememekle birlikte akut alevlenmelerde daima kullanılmaktadır. Ampicillin, amoxicillin, amoxicillin-clavulanate, doxycycline, makrolidler, trimethoprim-sulfamethoxazole, II. Jenerasyon sefalosporinler, Florokinolonlar kullanılabilmektedir. Tedavi süresi: 7-10 gün olarak önerilir.

Korunma: Yılda dört ya da daha fazla alevlenme olan rizkli hastalarda proflaktik antibiyotik kullanılabilir. Sigaranın bırakılması, allerjik hastalık varsa önlemi, sinopulmoner infeksiyon ve obstrüksiyon yönünden degerlendirme, obesitenin azaltılması, beslenmenin düzenlenmesi, düzenli egzersis, pnömokok aşısı, yılda bir kez influenza aşısı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.