Afgan Tazısı Nedir

27.11.2019
582
Afgan Tazısı Nedir

Kökeni:

Sina yarımadasının yerilsi olan, çok eski bir köpek cinsidir. Mısır papirüslerinin üzerinde ve Kuzey Afganislan’daki mağaralarda resimleri bulunmuşlur Bu cins yüzyıllarca saflığını korudu. lthali yasaklanmışlır. Bu nedenle ancak bu yuzyılın başlarında Avrupa’ya kaçak olarak sokuldu.

Tanımı :

Güçlü, vakur, soylu bir görünüşu vardir, Yüksekiık: erkeklerde 68.58-73.86 cm. dişilerde: biraz daha az Ağirlik. Erkeklerde 26-34 kg. Uzun, düz, dar bir başı vardır, Kafatası bıraz çıkıktır, Bunu siyah ya da kızılımsı kahverengi. Çenesı güçlüdür. Gözler: üçgenimsi, siyah ya da altın renginde. Kulaklar: başın iki yanına sarkık, uzun ve ipeksi tüylerle kaplı. Boyun: uzun ve güçlü, Kuyruk: ucu halka gibi, Tüyleri, zengın, ipeksi (sırtında kısa), karekteristik blr özellik olarak başının tepesinde küme halinde toplanmış. Her renk olabilir. Genelde beyaz, açık kahve ve siyahtır. Parlak kestane renkli bölgeler olabilir. Üç renkli de olabılir.

Kişiliği:

Cesur, inatçı, tatlı, duyarlı, çok zeki, vakur ama kayıtsız değıl, yabancılara karşı kuşkucu ama düşman değil. Eğitım sırasındayumuşak davranılmalıdir.

Özelliği:

Kırsal kökenli olduğu ıçin iyı bir çoban, kurt. çakal va leopar avcısı idi. Avrupa ve Amenka’da, olağanustü guzelliği nedeniyle avı seven ve kendisine eşlik eden lüks bir süs kopeği halıne geldi.

Not : Tüyleri bol ve ipeksi olduğu için, "pijamalı greyhound" denilmiştir. Sıksık fırçalanması gerekir. Sıcağa, soğuğa ve yağmura dayanıklıdırr. Ancak her gün uzun mesafeleri serbestçe koşması gerekir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.