Bebeklerde Apandisit Nedir

Çocukta apandisit tanısı koymak zordur. Çünkü acının yerini tam olarak söyleyemez. Ayrıca karın ağrısı birçok nedenle ortaya çıkabilir. Çocuk karın ağrısından şikayet ediyorsa bir doktora gösterin.

Apandisit akut veya kronik olarak iki şekilde ortaya çıkar. Akut apandisit, acil olarak ameliyat edilmelidir. Kronik apandisit daha hafif belirtiler gösterir ve ameliyat daha sonraya bırakılır.

Akut Apandisit: Küçük çocuklarda az görülür. Çocuk aniden karın ağrısından şikayet ederse, kusarsa, bir gün kakasını yapmadıysa, rengi soluksa, ateşi 38-38,5 arasında ise, nabzı yüksekse hemen doktora başvurulmalıdır.

Doktor karın muayenesi yaparak sağda bulunan apandisitin yerini bulur. Ağrının yerini belirler. Doktoru beklerken çocuğa, yiyecek, içecek ve bilhassa ilaç vermeyin. Karnına sıcak yada soğuk torba koymayın, bunlar belirtileri gizleyebilir.

Belirtiler her zamana bu kadar açık olmayabilir. O zaman doktor hemen cerraha başvurur. Apandistin bekletilmeden ameliyat edilmesi gerekir, yoksa apandisit (iltihap dolu bir torbadır) patlar ve peritonit denilen enfeksiyona yol açar. Bu küçük bebeklerde sık görülür. Buna ani peritonit denir. Ameliyat sonrası çocuk sekiz günde hastaneden çıkar ve 2-3 hafta içinde normal hayata döner. 

Kronik apandisit: Sık sık karın ağrıları ile belli olur. Bu durumda kusma ve ateş yoktur. Doktor muayene ile apandisitin olup olmadığını belirler. Çoğu zaman bu karın ağrılarının psikolojik sıkıntı ile tekrarlandığını görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.