Bebeklerde Havale Nedir

   05.12.2019
   622
   Bebeklerde Havale Nedir

   Altı ay ile 6 yaş arasındaki bebeklerde, ateşten kaynaklanan havale geçirdikleri ender değildir. Herhangi bir ateşli hastalık sırasında, bebek havale geçirme riski taşır. Çocuğun 6 ay-2 yaş arasında sinir sistemi henüz tamamen olgunlaşmamıştır ve çok hassastır. Havalenin tekrarlanma şansı fazladır, teorik olarak her ateş yükselişi havaleye yol açabilir. Ama ateşin çok hızlı yükselmesi en önemli faktördür. Aileden gelen bir eğilim de söz konusudur.

   Havalenin belirtileri:
   Çocuk aniden sararır., bilincini kaybeder, vücudu katılaşır, gözleri döner, kol ve bacaklarda sarsıntılar olur. Birkaç dakika sonra kriz biter, çocuk sesli olarak nefes alır, gevşer ve uyur. Çoğu zaman kriz, hafif bir sertleşme, birkaç sarsılma,güçsüz kalıp yere düşme, çok kısa süren bir bilinçsizlik şeklinde ortaya çıkar ve havale geçirdiğini anlamak mümkün değildir.

   Bu hafif krizlerde, gözlerin devrilmesi çocuğun bilincini kaybettiğinin kanıtıdır. Havale geçiren çocuğun görünüşü çok etkileyici ve korku vericidir. Ama tehlikeli değildir. Havale geçiren bir çocuğun ateşini düşürmek gerekir. Üstündeki örtüleri kaldırın, 10 dakikalık ılık bir banyo yaptırın, gerekirse banyo birkaç defa tekrarlanmalıdır. Buz torbası koyun, ıslak havluya sarın. Ateş düşürücü ilaç verin, parasetamol veya aspirin kullanın.

   Doktor gelince eksik yapılmış bir şey var ise tamamlanır. Kriz atlatılmamışsa gereken ilaçları verir. Kriz geçtikten sonra, doktor çocuğu genellikle hastaneye kaldırır. Çünkü bazı tahliller yapılması gerekir. Ateşin sebebi aranır. Çoğunlukla ateş rinofaranjit veya grip gibi zararsız nedenden kaynaklanır ama bazen de çok ciddi enfeksiyonlara rastlanabilir. (İdrar yolu enfeksiyonu, menenjit vs.)

   Havale geçiren bir çocukta, bunun bir daha tekrarlanmaması için önlemler alınmalıdır. Ateşi çıktığı zaman derhal yukarıda belirtilen şekilde hareket edilmeli, ateşe karşı ilaç verilmelidir. Buna bazen Valium da ilave edilir. (Ağızdan damla sayısı ile günde üç kere verilir.) Doğru şekilde kullanıldığı zaman Valium tehlikesiz ve çok normal bir ilaçtır.

   Uzun süren şiddetli bir kriz geçiren çocuklarda ateş çıktığı zaman alınacak tedbirler yetersiz olabilir. Doktor, böyle bir durumda çocuğa 1 sene sürecek bir tedavi verebilir.

   Bu 1 yaşından küçük olan ve 10-15 dakika süren krizler geçiren çocuklara veya ailesinde sara hastalığı bulunan çocuklara uygulanır. Havale krizinin çok korkutucu olması, çocuğun hastaneye kaldırılmasına bile neden olması aileleri çok endişelendirir. Ama krizden sonra çocuk normal hayatına devam eder.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.