Kedi Köpek Isırması ve Yılan sokması Nedir

01.12.2019
892
Kedi Köpek Isırması ve Yılan sokması Nedir

Çocuk kedi veya köpek tarafından ısırılmışsa bunu hafife almayın. Yarayı antiseptik bir sıvıyla temizleyin, sonra doktora gösterin. Doktor antibiyotik verir, tetanos aşısının yapılıp, yapılmadığını kontrol eder. Isıran hayvan hastaneye götürülür. Hayvanın kuduz aşısı düzenli yapılmamışsa ve hayvan sahipsizse çocuğa kuduz aşısı yapılır. Aşı çok basittir: 3 defa da yapılır.

Yılan Sokması:Üçgen kafası olan küçük yılanların sokması çok tehlikelidir. Genellikle ayak bileklerinizin etrafından, bazen de ellerden sokar. Önce ağzı yok gibidir, ama yılanın soktuğu yer bellidir.6-8 milimetre aralıklı iki kırmızı nokta halindedir. Birkaç dakika sonra morarma ve şişme başlar, bazen bütün uzuv şişer ve üstünde morluklar oluşur, derinin diğer bölümü beyazlaşır. Bunun yanında, kusma, karın ağrısı, ateş çıkması veya düşmesi, kalp atışlarının hızlanması, bazen de şok hali görülür.

Eskiden tavsiye edilen buz koyma, ısırılan yeri emme, yaranın üst kısmından sıkılarak bağlama gibi şeyler artık hiç tavsiye edilmemektedir. Panzehir uygulaması da çok yan etki yapmaktadır. Yarayı temizleyip, tetanos aşısının kontrolü yapılmalı, çocuk kesinlikle hastaneye götürülmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.