Çocuklarda Kabızlık Nedir

   27.11.2019
   643
   Çocuklarda Kabızlık Nedir

   Bir çocuğun kabızlık çektiği nasıl anlaşılır?

   Kakası sert ve kuru, dağınık veya top top olduğu ve çocuğun kakaya 2-3 günde bir çıktığı hallerde kabızlıktan söz edilebilir. Sert kaka kabızlığın bir işaretidir ama 2 günde bir yapması bazı çocuklarda normaldir. Eğer kakanın sertliği normalse, kabızlıktan söz etmek mümkün değildir.

   Yeni doğmuş bebeklerde

   Çocuğun birinci ayında görülen kabızlık muhakkak sizi endişelendirmelidir. Bunu hemen doktora bildirmelisiniz. Doktor bağırsaklarda tıkanıklık veya bir sindirim hastalığının olup olmadığına bakar, gerekirse özel bir gıda şekli önerir.

   Bebeklerde

   Çoğunlukla kabızlık verilen gıda ile ilgilidir. Anne sütü ile beslenen çocuklarda kabızlık görülmez. Kakası normal yumuşaklıktadır ancak uzun ararlıklarla kaka yapabilir. Bunun bir nedeni aldığı sütün yetersiz kalmasıdır. Çocuk memeden sonra ağlıyorsa, kilo alışı azalmışsa meme yetmemektedir. Bir başka neden de annenin kabız olmasıdır. Emziren anne, gıdasına daha çok çeşit katmalı ama müshil tipi ilaçları katiyen almamalıdır.

   Biberonla beslenen bebeklerde kabızlık daha çok görülür. Biberon hazırlarken verilen dozların doğru olup olmadığını kontrol edin. Kabızlık devam ederse doktora başvurun. Eğer çocuk 3 ayın altındaysa doktor, sütü asitleştirilmiş sütle değiştirebilir. Çocuk daha büyükse, gıdasına yeni türler ilave edecektir. Sebze, meyve vermeye başlayacaktır. Çocuğa şeker yerine bal veya dekstrin-maltoz verilebilir. Kabızlığın bir nedeni de fazla ısıtılmış evlerde, terleme yolu ile su kaybıdır. Çocuğa sık sık su içirmeyi ihmal etmeyin.

   Daha büyük çocuklarda kabızlık yetişkinlerle aynıdır

   Gıdalar midede 2 ile 4 saat durduktan sonra bağırsaklara giderler. İnce bağırsaklar da 6 metre, kalın bağırsak da 1,5 metre yol alırlar, bu 10 ile 20 saat arasında sürer. Bu yolculuk sırasında bağırsaklar vücuda gerekli olan bütün maddeleri alır, gereksiz olan kısmı atarlar. Bu atılanların çoğu meyve ve sebzelerden gelen selülozdan oluşur.

   Bu besinler bağırsaklar içinde nasıl ilerlerler?

   Bağırsakların hareketi ile ilerlerler. Besinlerin cinsine göre ilerleme hızlı veya yavaş olur. Kabızlık bu yolculuğun çok uzun sürmesi halinde ortaya çıkar çünkü bu süre zarfında dışkı kurur ve sertleşir.

   Sonuç

   Çabuk yol alan gıdalar yemek (asitli süt), ayrıca çok artık bırakan yiyecekleri seçmek gerekir. (sebzeler, tahıllar) İnek sütü, konsantre sütler çok ağır yol alırlar, şeker, çikolata,et çok az artık bırakırlar.
   Ateşli veya yatakta kalmayı gerektiren hastalıklar, geçici olarak kabızlık yapabilirler. Kronikleşen kabızlık, çocukta önceleri kendini belli etmez, çünkü çocuk her gün kaka yapar. Kabızlık karın ağrıları ile ortaya çıkar. Çocuğun bağırsağı herhangi bir yolla (Lavman) boşaltılıncaya kadar rahat edemez.

   Kabız kendi kendine tekrarlar

   Çocuk tuvalete girince canı acır, canı acıdığı için kendini tutar ve bir kısır döngü oluşur. Aile içerisinde geçimsizlik, endişe, saldırganlık çocukta kabızlığa yol açabilir. Bu tip sebepler acilen bulunup, çocuğun uzun ilaç tedavileri görmesini engellemek gerekir. Kabız olan çocuğa bol sıvı verilmeli, yeşil sebzeler, olgun meyveler (Özellikle mürdüm eriği) , marmelat, komposto yedirilmelidir. Yemeklerinde tere yağdan vazgeçip, vegetal sıvı yağlar kullanılmalıdır. Salatalara zeytinyağı konulmalıdır. Çikolata verilmemeli, çikolata yerine de bal verilmelidir. Her türlü ilaç doktor tavsiyesi ve kontrolü altında verilmelidir.

   Çocuk iki günden fazla kabız bırakılmamalıdır. Bunun için çocuğa lavman yapılmalıdır, gliserin fitili konulur. Parafin yağı (bir kahve kaşığı) içirilebilir. Bazen küçük çocuklarda dereceyi poposuna koymak bile yeterli olabilir.

   Bu yöntemler çocuğu rahatlatır ama tedavi etmez. Kabızlık çok ciddi bir hastalık değildir, ancak bebeğin kilo almasını engelleyecek durumdaysa çok ciddiye almak gerekir. Çünkü kabızlığı sorun haline getirilmesi onun uzamasına neden olmak demektir. Çocuk bütün gözlerin merakla onun kakasını beklediğini görür, herkesin bu konuyu konuştuğunu fark ederse , emin olunki hiçbir tedavi buna yanıt veremez.

   Hergün çocuğu lazımlığa oturtun ama fazla ilgi göstermeyin, 10 dakikadan fazla tutmayın. Yapmamışsa onu azarlamayın, onun yanında bu konuyu fazla konuşmayın.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.