Karın Ağrısı Nedir

Bebeklerde kolik henüz anlaşılamayan ve henüz çözümlenemeyen bir sorundur. İlk aylarda çok sık görülür. Bebek şiddetle ağlar, bağırır, bazen rengi sararır, çok hareket eder, çocuğun acı çektiği bellidir. Bu kriz birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir. Kriz aniden çocuğun rahatlaması ile biter. Bu ağrılar çocuk doğduktan sonra ilk haftalarda, mamaların ardından genellikle öğleden sonra ortaya çıkar. Çocuğun büyümesi ve sağlığı normaldir.

Bu ağrıların kaynağı pek bilinmemekle birlikte, bazı gıdalara karşı alerji veya intolerans olabileceği düşünülmektedir. Gün boyunca biriken gerilimin veya etrafındaki endişe ve korkuyu algılaması yüzünden olabileceği de düşünülür. Ama en objektif yaklaşım, bağırsaklarda oluşan gazın genişlemesi sonucu, bağırsakların spazm yapmasıdır.

Kolik, doktora da teşhis konusunda zorluk çektirir. Çünkü kolik zarar vermeden önce diğer bütün ağrı nedenlerini bertaraf etmek zorundadır. Otit, deri hastalıkları, mide, bağırsak hastalıkları (bağırsak düğümlenmesi gibi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.