Mide Kurdu Nedir

30.11.2019
939
Mide Kurdu Nedir

Bağırsaklarda parazit küçük çocuklarda çok sık görülür. Çocuk her şeye dokunur ve ağzına götürür. Kreş ve okullarda bulaşma şansı fazladır.

Çocukta kurt olduğu nasıl anlaşılır?
Ağrılı ishal ve kabızlığın birbirini takip etmesi, genel durumunun bozulması (iştah eksikliği), sinirlilik, huysuzluk, bağırsak kurdunun var olduğunu düşündürür. Kan sayımında EOSİNOFİL ‘lerin yükselmesi dikkati çeker. Kazurat tahlilleri her zaman sonuç vermeyebilir.

Oksiyür:Çok sık görülür, çünkü aile ve okul ortamında çok kolayca bulaşır. Çocuk kendi kendine de tekrar tekrar bulaştırabilir. Oksiyür çocukta anüs bölgesinin kaşınması ve o bölgenin tahriş olmasına neden olur. Kurtlar çocuğun dışkısının içinde görülebilir. Çok ince, birkaç milimetre boyunda beyaz ve hareketli ipler şeklindedir.

Askaris:Bu kurt sebze, meyve, salata, toprak ve kumda bulunan kedi köpek pisliklerinden bulaşır. Askaris insan vücudunda karmaşık bir şekilde gelişir. Yumurtadan çıkan larva önce mideye, sonra karaciğere, sonra akciğere, sonra bronşlara gider, arkadan sindirim borusuna gelir ve yetişkin halini bulur. Bu evrim 2 ay kadar sürer, önceden söylediklerimiz dışında kaşıntı, döküntü, solunum bozuklukları gibi alerjik belirtilerde görülebilir. Askarisin yumurtaları çocuğun dışkısında nadiren görülebilir. Onları görebilmek için bağırsakların röntgenine bakılması gerekir. Yumurtalar anüs yoluyla veya kusma ile vücuttan dışarı atılır.

Tenya:Az pişmiş sığır etinden bulaşır. Anüs yoluyla yumurtalar vücuttan atılır. Ama kaka içine karışmaz. Her parazitin kendine has bir tedavisi vardır.Askaris ve tenya tedavisi bir seferde alınan ilaçla biter.

Oksiyür tedavisinde, 3 hafta arayla iki sefer ilaç alınması gerekir. Bilhassa, çocuğun kendi kendine tekrar bulaştırmasını engellemek için tırnaklarını kesin, ellerini temiz tutun, pijaması arkadan düğmeli olsun (kaşınmasını engellemek için) çamaşırlarını sık sık yıkayın. Bütün ailenin ilaç alması gerekir yoksa tekrar tekrar bulaşması mümkündür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.