Andre Gide Nedir

Andre Gide (1869-1951), Fransız yazar. Varlıklı bir ailenin çocuğu olarak yetişti. Sağlığı nedeniyle orta öğrenimini aralıklarla sürdürdü. Erken yaşlarda başlayarak okuma, gezme ve yazmaya ilgi duydu. 1891’de Mallarme’nin evinde toplanan Simgeciler’c katılarak onlardan etkilendi, özellikle Kuzey Afrika’ya sık sık geziler yaptı. 1897’de Dünya Nimetleri (Les Nourritures Terrestres) adlı eserinin yayımlanmasıyla ünü yaygınlaştı.

1927’den başlayarak toplumsal sorunlara ilgi duydu; sömürgeciliği eleştirdi. Kimi eserlerinde dünyadan sınırsız tat almayı, esriklik içinde bir yaşam duygusunu; kimilerinde ise dünya nimetlerinden el çekmeyi dile getiren Gide, iki dünya savaşı arasında Fransız edebiyatının en etkin temsilcilerinden biri oldu. Dini, evliliği, gelenekleri ve ahlâkı insanın kişiliğini çarpıtan güçler olarak gösterdi. Eserleri Katolik Kilisesi tarafından yasak kitaplar listesine alındı. Edebiyatın hemen her dalında eserler veren Gide, 1947’de Nobel Edebiyat Ödülünü kazandı.

Başlıca eserleri: Ayrı Yol (Immoraliste, 1902); Dar Kapı (Porte Etroite, 1909); Isabelle (1911); Vatikan’ın Zindanları (Les Caves du Vatican, 1914); PastoralSenfoni (Symphonie Pastorale, 1919); Kalpazanlar (Les Faux-mo-nnayeurs, 1925); Kadınlar Mektebi (L’Ecole des Femmes, 1929).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.