Menenjit, Belirtileri, Aşısı, Tedavisi, Nedenleri Nedir

04.12.2019
248
Menenjit, Belirtileri, Aşısı, Tedavisi, Nedenleri Nedir

Bu kelime insanları çok korkutur ama günümüzde menenjit hastalığının tedavisi çok başarılı olmaktadır.

Küçük bebeklerde:Ateş, tansiyon düşmesi, bıngıldak bölgesinin şişmesi durumunda doktor çağırılmalı yada hastaneye gidilmelidir.

Çocuklarda:Kolayca ve bolca kusma, ateş, baş ağrısı, ensede ağrılı bir sertleşme durumlarında hemen doktor çağırılmalıdır. Çocuk çoğu zaman hastaneye kaldırılır. Hastalığın tam teşhisi için karından ponksiyon yapmak gerekir. Bu tahlille virüsten kaynaklı veya mikroptan kaynaklı menenjitlerin ayrımı yapılır.

Mikroptan kaynaklanan menenjit:En çok görülen mikroplar meningogok, pnömokok, hemofiluslardır. Mikrobik menenjitte, yukarıda anlattığımız belirtiler çok şiddetlidir. Bazen deri döküntüleri de olur. Stafilokok, kolibasil, listeria gibi mikroplar da menenjite neden olabilir.
Antibiyotikler genellikle hastalığı tamamen iyileştirir. Şunu bilmek gerekir ki, çocuk ne kadar küçükse, hastalık o kadar tehlikelidir. Menengokok mikrobundan olan menenjitler salgın hastalıkla yayılırlar. Böyle zamanlarda temizlik konularına çok dikkat edilmelidir.

Çocuk, tamamen iyi olduktan sonra okula yada kreşe dönebilir. Çocukla ilişkide olan herkese antibiyotik tedavisi verilir. Okullar dezenfekte edilmelidir.
Menenjit için bir aşı vardır. Bazı meningokoklara karşı aktif değildir yine de yapılması tavsiye edilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.