Diyet Programları Nedir

02.12.2019
491
Diyet Programları Nedir

Yüksek protein-düşük karbonhidrat diyeti
Yüksek proteinli ve düşük karbonhidratlı besinleri yiyerek rejim yapan kişilerin sayısı oldukça fazladır. Türkiye de dahil olmak üzere, pek çok ülkede, kendilerine hızlı sonuç verebilecek bir rejim arayan kişilerin kahramanı, yıllar boyunca “Scarsdale” idi.(31) Bu rejimde, her sabah yarım greyfurt; öğlen ve akşam yemeklerinde ise istenilen miktarda yağsız et, tavuk, balık ile birlikte bir veya iki çeşit sebze vardır. Meyveye yalnızca bazı öğünlerde izin verilmektedir. Sebze ve meyve dışındaki karbonhidratlar tümüyle yasaklanmıştır. Bu rejimi uygulamakta olan kişiler gayet hızlı kilo verebiliyorlardı. Ancak, sorun rejim sona erdikten sonra başlıyordu. Peki kişi kendi yeme alışkanlıklarına dönünce ne oluyordu? Vermiş olduğu kiloları geri alma olasılığı yüksek miydi?

Bilimsel kanı, haftada 1-1.5 kilodan fazla kilo verildiği taktirde, kilo kaybının çok uzun vadeli olmayacağıdır. Daha önce de belirttiğimiz gibi, vücuttan atmakta olduğumuz fazlalıkların yağ yerine su olma olasılığı oldukça yüksektir. Yüksek protein rejimlerinde, özellikle ilk etapta, verilen kilonun büyük çoğunluğunun su olduğunu kanıtlamak isteyen bir doktor, karşılaştırmalı bir araştırma yapmıştır.
 
Yüksek protein/düşük karbonhidrat rejimini uygulayan bir grup insana günde 1500 kalori verilmiştir.Aynı Yiyeceklerden miktar olarak biraz fazla verilen ikinci gruptaki kişilerin hepsi aynı miktarda kilo kaybetmişlerdir. Bir grubun, diğerinden 500 kalori daha fazla aldığı halde aynı miktarda kilo vermiş olması oldukça ilginçtir. Bu sonuç, aynı oranda su ve tuz kaybettiklerinin belirtisidir. Ancak, aşırı su kaybı zamanla azalacağı için, 1500 kalori alan kişiler uzun vadede daha fazla kilo vereceklerdir.(32)

Protein rejimleri uzun süre yapıldığı taktirde, yağ kaybı ile birlikte kas da kaybederiz. Birçok uzmana göre, kilo verme olayı yemeğin cinsinden dolayı değil, çok az kalori alındığı için gerçekleşir.

Protein rejimleri bol miktarda hayvan etine dayandıkları için kandaki kolesterol miktarını da artırmaktadır. Ayrıca, protein oranı yüksek olup da karbonhidrat oranı düşük olan bir diyette, fazla proteini sistemden atmaya çalışan böbrekler üzerine fazla yük bindiği gibi, vücutta, keton adı verilen maddeler de ortaya çıkabilmektedir.

Karbonhidratlı yiyecekleri tümüyle kesmek, veya sadece sebzeye indirgemek, bazı insanlarda kan şekerinin tehlikeli boyutlara düşmesine, bu da kişinin zihinsel yeteneklerinde bir yavaşlamaya, huzursuzluk ve yorgunluğa yol açabilir.(33)

Metabolizma değiştiren rejimler
Belli yiyecekler bir arda yenildiği için bu tür rejimlerin metabolizmayı hızlandırdığı savunulmaktadır. İki tür yiyecek birlikte tüketildiklerinde yağları eritici veya metabolizmayı hızlandırıcı özellik taşıdığına dair bir bilimsel kanıt yoktur. Greyfurt rejimleri de aynı mantık çerçevesinde değerlendirilebilir. Bu rejimlere göre, her öğünden önce yarım greyfurt yenilecek olursa vücuttaki yağlar erimektedir. Belki de bu tez, greyfurtun içerisindeki asitlerin yağları yaktığı inancına dayanıyordur. Oysa greyfurt düşük kalorili ve bol vitaminli bir meyve olduğu için önerilmelidir. Kısacası, vücut yağlarını eriteceği tezi bilimsel verilere dayandırılamaz.

Açlık rejimleri
İnsanoğlunun kilo almasını açıklayan sade bir denklem vardır. Bu denkleme göre, alınan kalori miktarı harcanan kalori miktarından fazla olduğunda, kilo alma olasılığımız artmaktadır. Demek ki, kilo almak istemiyorsak, girdi ile çıktıyı dengelemeye çalışmalıyız. Ne kadar spor yapıyorsak ve hareketliysek, harcanan kalori, yani çıktı, o denli artar. Kalori girdisi ise yediklerimiz ve içtiklerimizle elde edilmelidir. O halde, en mantıklı kalori girdisini en düşük düzeyde tutmak değil midir?

Tanrı’ya şükür ki hayır. “Başarılı sonuç elde etmek özveri gerektirir; dolayısıyla, ince olmak için bütün gün aç kalmak şarttır.” Diye düşünenler büyük bir olasılıkla yanılıyorlar.
Bütün gün neredeyse hiçbir şey yemeyip, akşamları da sadece sebze, meyve yiyerek rejim yaptıysanız, herhalde ilk ay çok kilo vermişinizdir. Bu hızlı kilo verme dönemi ne yazık ki kısa bir süre içerisinde sona erebilir.

Bu durumu, hızlı bir yokuşu koşarak indikten sonra uçsuz bucaksız bir düzlüğe varmaya benzetebiliriz. Diyelim ki, düzlüğün sonunda yeni bir yokuş inip, deniz kenarına ulaşacaksınız. Ancak düzlük yürü yürü bitmez. İkinci yokuşa varmak için epey zorlanırsınız. Bu çabanızın sonucunda stres, yorgunluk ve ümitsizlik baş göstermeye başlar veya tam tersi, uğraşmaya değmez diye düşünüp geri dönebilirsiniz. Açlık rejimini buna benzetebiliriz.

Bu tür rejimleri üzerinde incelemeler yapmış olan bir araştırmacının varmış olduğu sonuca göre, ilk ay yüksek miktarda kilo verildiği halde, rejime devam ettikçe kilo kaybı çok yavaşlar. Bu sonuç da rejimi uygulamakta olan kişilerde stres, çaresizlik ve düş kırıklığı yaratmaktadır. “Hiçbir şey yemediğim halde kilo veremiyorsam, başka nasıl verebilirim ki” gibi düşünceler kişiyi yıpratmaya başlar. Bu tür bir rejime uzun süre sadık kalınmışsa, rejim yapan kişinin, kilo vermiş olmasına rağmen tombul, sarkık ve biçimsiz görünme olasılığı yüksektir. Uzun vadeli ve spor eşliğinde yapılan bir rejimin sağladığı dış görünüşü “açlık rejimi” ile kısa vadede elde etmek olanaklı değildir.” (34)

Aslında, bu tür açlık rejimlerinin sağlık üzerindeki etkileri de hiç iç açıcı değildir. Birçok doktor, uzun süre aç kalarak yaşamanın zararlarına dikkat çekerek, bu tür rejim yapmak isteyen kişileri uyarmışlardır. Bu konuda yapılan çalışmalara göre, açlık rejimleri sırasında kalp atışları yavaşlamakta ve metabolizma altüst olmaktadır. Bilinçsizce yapılan açlık rejimlerinde, kilo verilirken sadece yağ değil, aynı zamanda kalp, böbrek, cilt ve kaslarda bulunan proteinlerden de kaybedilmektedir. Kas gücü de azalmaktadır.(35) Böylece bünye tam bir kısırdöngü içine girmektedir. Sağlığın bozulması riski yetmiyormuş gibi, yeterli enerji kalmadığından hareketler de yavaşlayacağı için normalden daha az kalori yakılması söz konusudur. Daha az kalori yakmak ise kilo kaybetmeyi zorlaştıran başlıca etkenlerden birisi olduğuna göre, rejim, istenilenin tam tersi sonuç vermiş olacaktır.

Doğru kilo verme nasıl olmalı?
Bu sorunun yanıtı dolaylı olarak beraberinde bir başka soruyu getirmektedir: Kilo vermek istememizdeki amaç nedir? Yanıtınız “yaşam boyu sağlıklı ve ince kalabilmek” ise, o zaman kilo vermenin en mantıklı yolu insanı aç bırakan, günde 800 kaloriyi aşmayan, protein rejimleri gibi tek bir besin grubunu yücelten veya muz ile süt rejimleri gibi hafif rejimlerden uzak durmaktır. Çözüm, yaşam boyu az miktarda yemek de değildir. Az yedikçe, vücut daha “ekonomik” çalışarak, metabolizmasını en az düzeyde yaşama koşullarına uydurur. Dolayısıyla, ne kadar az yemeye alışırsak, yeme gereksinmemizde o denli azalır. Özetle, amaçlanan, metabolizmanın çalışma hızını ve yağ hücrelerini depolayan enzimlerin düzenini alt üst etmeden kilo vermektir.

Yaşam boyu ideal kiloda kalabilmek ve bu sayede kilolu olmanın yol açtığı sağlık sorunlarını en aza indirmek için yeme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi gerekmektedir. Çoğu kişinin, kilolu almaya yol açan pek çok alışkanlığı vardır. Bu söz konusu alışkanlıkların değişmesi için, önce bunların tanımlanabilmesi gerekir. Daha sonra ise istek, irade ve sabır, önkoşullar arasında sayılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.