Geyik Nedir

27.11.2019
747
Geyik Nedir

GEYİK, geyikgillerden geviş getiren, memeli hayvan. Genellikle başında kemikten uzun silindirimsi boynuz bulunan, ince yapılı, çevik bir hayvandır. Kahverengi ya da koyu sarı renk postu tüylüdür. Bu tüyle» kış mevsiminde uzayarak hayvanı soğuktan korur.

Bir savunma silahı olan boynuz bir çok türde yalnız erkekte bulunur, kimi türlerde ise yoktur. Çok hızlı koşması ve duyarlı kulaklar, geyiği etçil hayvanlardan koruyan en önemli özelliklerdir. Başlıca türlerinden; Bayağı geyiğin (Cervus el- aphus) uzunluğu 1,40 m, ağırlığı 150 kg’dır. Çiftleşme dönemi dışında yalnız dolaşır. Eski Dünyanın hemen her yöresinde yaşar. Virginia geyiği (Odocoileus Vir- ginianus) Kuzey Amerika’nın yerli geyiğidir. Kanada geyiği (Cervus Canadensis) çatallı büyük bir çift boynuz taşır.

Asya’da birçok büyük geyik türü yaşar. Rusa unico-lar ve Rusa Aristotelis’e güneyde Timor’a dek rastlanır. Yaşları boynuzlarının boyutlarına göre belirlenen geyikler, yaşlı bir önderin yönetiminde küçük sürüler durumunda yaşarlar. Eti nedeniyle avlanan geyiğin boynuzu da çeşitli aletlere sap yapmak için kullanılır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.