İlk Altı Ay Bebek Bakımı Nedir

   30.11.2019
   566
   İlk Altı Ay Bebek Bakımı Nedir

   Bebeğin ilk yılında uzak durulması gereken gıdalar
   Bebeğinizin anne sütü yanında ek gıdalara geçtiği dönem oldukça önemli.Bir yetişkin gibi beslenmesinin ilk başlangıcı bu dönemde yapılır.Ancak bu dönemde uzak durulması gereken besinler olduğunu bilmelisiniz.

   Anneler beslenmenin küçük bebekleri için hayati önemini bilir.Bebeklerin sağlıklı beslenmesi,büyümesi ve gelişmesi yaşamını sağlıklı olarak sürdürmesi açısından çok önemli.

   Uzmanlar da bebeğin ilk 2 yılında büyümesinin çok hızlı olması nedeniyle çok dikkat edilmesi gerektiğini söylüyorlar.Bebeğin ilk aylarının vazgeçilmez besini tabii ki anne sütü.Bebek doğduktan sonra ilk 4-6 ay anne sütü haricinde su dahil başka hiçbir besinin verilmemesi gerekiyor.Çünkü ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebeklerde enfeksiyon hastalıklarının görülme sıklığının azaldığı,ayrıca alerji,şişmanlık gibi sorunlara daha az rastlandığı biliniyor.

   Anne sütü ile beslenen çocuklar zeka,sosyal ve fiziksel gelişim sürecini daha sağlıklı tamamlıyorlar.Ek gıdalara geçiş süreci ise 4 ile 6 ay sonrasında başlıyor.İşte bu süreçte anneler,ne yedirmeli,ne kadar yedirmeli gibi soruların yanında neler yedirmemeli kaygısını da yaşıyor.

   İnek sütünden uzak durun

   Bebek için en önemli besin kaynağı anne sütü.Ancak anne sütü alamayan bebekler ilk 6 ayda formül mamalarla beslenmelidir.Bu da temin edilemiyorsa inek sütü sulandırılarak averilebilmektedir.Ancak anne sütü veya formül mamalarla beslenen bebeklere 1 yaşına kadar inek sütü verilmemelidir.Çünkü inek sütünün demir ve C vitamini içeriğinin düşük olduğu biliniyor.Ayrıca inek sütü,bebeklerin barsaklarında bir gizli kanamaya yol açarak demir eksikliği ve kansızlığa neden olabiliyor.

   Bal tatlı ama

   Kahvaltılarımızda önemli yer tutan bal da ilk yılda çocuğa verilmemesi gereken besinlerden.Clostridium botulinum sporları içerebildiğinden bebeklerde kabızlık,emmede güçsüzlük,iştah azalması ve uyuklama gibi belirtilerin yanı sıra felçlere hatta solunum durması ile sonuçlanabilen botulinum hastalığına yol açabilir.Bebeğinizi balla tanıştırmak için 1 yıl beklemenizde fayda var.

   Nişastalı mamalar

   İlk yıl içinde bebeğiniz için hazırlayacağınız mamalarda buğday,arpa,yulaf ve çavdar unundan uzak durun.Çünkü bu unların içinde bulunan gluten proteinine karşı alerji gelişebiliyor.Nişastanın da besleyici değeri olmadığından bebek beslenmesinde yeri yoktur.Pirinç unu bu dönemde kullanılacak en uygun besindir.

   Tuz ve baharat kullanmayın

   Bebeğinize evde hazırladığınız mamalarda tuz kullanmamalısınız.Çünkü mama için kullandığınız sebzeler ve tahılların içersinde bebeğinize yetecek kadar tuz bulunur.Ülkemizde yaygın olarak kullanılan baharatlardan da uzak durmalısınız.

   Bakla ve Patlıcan

   Bebeğinizin mamasına birçok sebzeyi azar azar koymak gerekir.Ancak bunlardan bakla ve patlıcan ilk yıl içinde kullanılacak sebzeler değil.Çünkü bakla favizm denen bir hastalığa yol açıyor.Patlıcan ise hemen hemen hiç mineral ve vitamin içermediğinden kullanmanızda bir yarar yok.
   Sebze çorbalarını hazırlarken aşırı lifli ve kepekli besinlerden uzak durmanız gerekiyor.Ayrıca kabuklu deniz ürünleri,fındık,fıstık,soya fasulyesi ve katkı maddesi içeren besinler de çocuklarda çeşitli alerjik reaksiyonlara yol açtığından kullanılmaması gereken besin grubuna dahil ediliyor.
   Turunçgiller(portakal,mandalina),çilek,kivi,ananas gibi meyveler alerjiye yol açabileceğinden ilk yıl verilmemelidir.

   Yumurtanın Akı

   Bebeğinizde alerjiye yol açabilen diğer bir besin de yumurta.Bu nedenle yumurtanın sarısına azar azar başlanmalı.Bir hafta içinde bir tam sarıya ulaşabilirsiniz.Ancak yumurtanın akına ise bir yaşından önce başlanmaması gerekiyor.

   Kahve ve kola çocklarda kabızlığa yol açıyor

   Kafeinli içeceklerin(kahve,kola) çocuk beslenmesinde yeri yok.Kafein huzursuzluk,sinirlilik,çarpıntı ve bağımlılık yapabiliyor.Ayrıca kola gibi içeceklerde kafeinin yanı sıra yüksek oranda şeker ve sodyum tuzu bulunmaktadır.Bu da hem böbreklerin yükünün artmasına hem de şişmanlığa yol açtığı gibi demirin emilimini de engelleyebilir.Ayrıca hiç vitamin içermediğini de aklınızdan çıkarmayın.Bu içeceklerin başka bir zararı da kabızlığa da neden olmasıdır.

   Çay da çocuklar için uygun bir içecek değil

   Çay besinlerdeki demiri bağlayarak demir eksikliği anemisinin gelişmesine neden olur.Ihlamur,rezene ,adaçayı gibi bitki çayları ise çocuklara çok fazla olmamak koşuluyla verilebilir.Bunların rahatlatıcı etkileri olduğu gibi soğuk algınlığı ve öksürüğe de iyi gelebilir.Ancak verilecek türü ve miktarı bir uzmana danışmanızda fayda var.

   Çiğ balık

   Balık ilk yıl içinde çocuğa verilebilen önemli bir besindir.Ancak alerji yapabileceğinden dikkatli bir şekilde mama listesine eklenmelidir.Çiğ balık ise çocuk için uygun bir besin değildir.Çiğ balığın bebeklere verilmesi bazı parazitlerin vücuda girmesine ve bunun sonucu bir çeşit kansızlığa yol açabiliyor.Ayrıca kirli sularda tutulan balıklar hakkında da dikkatli olmanız gerekiyor.

   Salam gibi besinler de önerilmiyor

   Çünkü bu besinler çok yağlı ve yüksek kalorili olduğundan çocuklarda şişmanlığa yol açabilir.Ayrıca pişmemiş oldukları için besin zehirlenmelerine de yol açabilirler.Sosis de önerilmeyen yiyeceklerdendir.

   Krema

   Krema da çabuk bozulan ve kontamine olabilen bir besindir.Kontamine olmuş kremayı yiyen bir çocukta saatler içerisinde ishal ve kusma ortaya çıkabilir.Bu besinin çok tüketilmesi de şişmanlığa yol açabilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.