Bebeklerin Yıkanması ve Temizliği Nasıl Yapılmalı Nedir

04.12.2019
618
Bebeklerin Yıkanması ve Temizliği Nasıl Yapılmalı Nedir

Bebeğinizin en önemli ihtiyaçlarından biri de banyodur. Hele de sevgi dolu sohbetlerle ve oyunlarla süslenmiş banyoları bebekler çok sever.Gerçi alışana kadar biraz zorluk çekersiniz ama daha sonra bu işten çok keyif alırsınız.

Bebeğiniz büyüdükçe yıkanma ve temizlenme gereksinimi artacak,biraz daha pasaklı olacaktır. Yemekleri kendi yemeye başladığında saçlarına sürecek ,altını temizlerken rahat durmayarak üstüne başına sürdürecek,kısacası temizlenmeye daha çok ihtiyaç duyacaktır. Bebeğinize küçük yaşlardan başlayarak banyoyu sevdirmeli , temiz olmaya teşvik etmelisiniz.

Doğum hanede bebek doğar doğmaz ağız temizliği yapılıp,göbek kordonu kesilince solunumu uyarmalı ve ısı kaybını önlemek için yumuşak sıcak ve steril havlu ile yavaş yavaş ovuşturularak kurulanır.Anneye gösterilip kısa bir süre kucağına alması sağlanarak bebek odasına alınır.Önceden ısıtılmış kuvözde çıplak olarak 15-20 dakika gözlendikten sonra problem yoksa akan suyla banyosu yaptırılıp göz ve göbek bakımı uygulanır. 

İlk günler evde veya hastanede göbek düşene kadar tecrübeli bir kişi tarafından su yutmamasına dikkat edilerek akan suyla banyo yaptırılır,zira küvet veya leğende ki su içinde yatan bebeğin göbeği ıslanıp yumuşar.Kuru tutulmaya dikkat edilmezse hem düşmesi gecikir hem de mikrop almaya sebep olabilir.Banyodan sonra yumuşak,kaynatılarak yıkanmış havluya kurulanan bebek göbeği antiseptik solüsyonla temizlenip etrafına kuru steril gaz bezi sarılıp sıcak ortamda bir süre açık kalması faydalı olur.(10 dakika kadar)Göbek düştükten sonraki gün banyo ertelenir.Takip eden günlerde mevsim,ev ve bebeğe ait şartlar göz önüne alınarak her gün banyo yaptırmakta fayda vardır.

Banyo yapılacak oda veya banyo odası önceden ısıtılır.27 derece uygun oda sıcaklığıdır.(25-30 derece).Cam ve kapılar kontrol edilir esinti olmamasına dikkat edilir.Bebeğin yıkanması,kurulanması ve giydirilmesi için için yeterince geniş alan olması gerekir.Leğene bir miktar ılık ve temiz su koyulur.(36-37 derece).Isı bir derece veya dirsek bölgesi suya batırılarak aşağı yukarı kontrol edilebilir.Suya yatırılan bebeğin boynunun altına hafifçe yükseltecek pamuklu çamaşır veya küçük bir havlu katlanarak koyulur.Bebeğin su içinde rahatça hareket etmesi ve ürpermesine yol açacak suyun sıcak veya soğuk olmamasına dikkat etmelidir.

BEBEĞİ YIKARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKEN ŞEYLER :
• Bebeğiniz 6 aylık olana dek göz, kulak ve yüzü için kaynatılıp ılıtılmış su kullanın.Kaynatma bakterileri öldürür.
• Bebeğinizin,burnunu ya da kulaklarını temizlerken temiz bir pamuk kullanın ve yalnızca görebildiğiniz yerleri temizleyin.
• Bebeğinizi banyoda hiç bir zaman yalnız bırakmayın.Bebek çok az suda bile boğulabilir.
• Bebeğiniz oturur durumda olsa bile sırtından tutarak destekleyin.
• Su sıcaklığını dirseğinizle kontrol edin. 

İlk günler anneye yardım edecek tecrübeli ,sakin anneanne,babaanne veya başka bir yardımcı annenin işini kolaylaştıracaktır.
Yüksek sesle konuşmak,çok acele etmek,yıkama esnasında canı yanacak kadar ovuşturmak,sıcak veya soğuk su bebeğin banyodan korkmamasına sebep olur.

Banyo hazırlığı ve banyo sırasında veya giydirirken telaş etmeden alçak ve yumuşak bir sesle konuşarak muamele etmeli.İleriki günlerde bebeğin rahat ettiği su sıcaklığı hususunda duyarlı olmaya çalışarak ona göre davranmak bebek için banyonun keyifli olmasını sağlayacaktır.
Bebeklerin erken dönemden itibaren rahat ettikleri ısı farklı olabilir.Kimi bebek 35.5-36 derece ısıdaki suda rahat ederken kimisi için 37-37.5 derece su hazırlamak gerekebilir

Bazı bebekler çıplak çok rahat ettikleri halde bazıları soyununca ağlamaya başlarlar.Bu durum fark edilince soyundurma esnasında üzerine pamuklu bir örtü koyulabilir.

Banyo suyunun temiz içme suyu veya kaynatılıp soğutulmuş musluk suyu olmasında fayda vardır.Ne kadar dikkat edilirse edilsin bebeğin su yutma ihtimali vardır.Temiz olmayan suyu yutan bebekte barsak enfeksiyonu meydana gelebilir.

Banyoda beyaz sabun veya hipoallerjenik bebek sabunları az miktarda kullanılır.Yumuşak bir tülbent sabunlanıp kat yerleri,sırtı,göğsü,el ve ayakları ovuşturularak yıkanır.Boynu ve ensesi sırtüstü yatarken yıkanır.Arada daha önceden hazırlanmış durulama suyundan bebeğin vücuduna dikkatle dökerek üşümesi önlenir.

Bebek göğsüne baskı yapmadan koltuk altlarından tutularak yüzükoyun duruma getirilerek başı ve yüzü yıkanır.Baş ve yüz yıkanırken bebekler pek hoşlanmazlar ve ağlamaya ve aniden su dökerek irkilmesine mani olmak gerekir.İrkilmesine mani olmak gerekir.İrkilme esnasında burun ve ağızdan östaki borusu vasıtası ile orta kulağa su damlacıkları ulaşabilir ve ortakulak iltihabı meydana gelebilir.

Doktor tarafından uyarılmadıkça bebeğin kulağını tıkamaya lüzum yoktur.Dış kulak yolundan kulağa su kaçmaz.Ağız ve buruna su girmediği takdirde suyun içinde rahatça yatırılabilir.

Başının yıkanması bitirilen bebek baş,vücut,kol ve bacaklar temiz su dökülerek durulanır.Temiz ve sıcak bir havluya sarılarak kurulanır.
Banyo ilk zamanlar bebek ve anne için oldukça yorucudur.Kat yerleri kurulanmış olan bebek bezlenerek başka bir kuru havluya sarılarak dinlenmeye bırakılabilir.Veya dikkatle üşütmeden giydirilebilir.

Göz çukurları ve kulak kıvrımları,dışkulak yolu,kulak arkası işaret parmağına sarılan temiz bir tülbentle silinir,saçları yumuşak bir tarakla taranır,beslenerek uyumaya geçmesi sağlanır.

Banyo sabah saatleri 10:00-12:00 arası olabilir.Ancak çok ağlayan bebekler saat 19:00-20:00 arasında yıkanarak gece rahat uyuması sağlanabilir.
Banyolara babanın da yardım etmesi aile içinde mutluluk kaynağı olabilir.Zira aile fertleri bakımına katkıda bulunduğu minik bebeğe daha çabuk bağlanıp daha çok sevecektir.Güzel geçirilen bir zamanı paylaşmak bakımından da önemlidir.

Banyodan sonra kat yerlerine bebek kremleri,bebe yağı veya az miktarda zeytinyağı sürülebilir.
İlk iki ay her gün yıkamak faydalı olur.Daha sonra evin şartlarına,mevsime ve bebeğin durumuna göre haftada iki kez banyo yaptırılabilir.
Her kaka yaptığında belden aşağısı yıkanması faydalı olacaktır.Kız bebeklerde önden arkaya doğru yıkamaya dikkat etmeli.
Eli alışkın olan şahıs akan temiz musluk suyu ile de yıkayabilir ancak başının yıkanması esnasında su yutturmamaya ve kaynamış ılıtılmış suyla yapılmaya dikkat edilmesi faydalı olacaktır.

Bebek oturur duruma gelip su yutmamayı öğrenene kadar banyo suyunun temiz içme suyu olması faydalı olur.
Anne veya babanın kucağında da yıkanabilir durulandıktan sonra bir diğer şahsın havluya alarak bakımını yapması mümkün olabilir.
Onbeş günde bir tırnak kesilmesi,el tırnaklarının yuvarlak,ayak tırnaklarının düz şekilde nazikçe kesilmesi ve tırnak diplerinin antiseptik solüsyonla silinmesi gereklidir.

Besin hijyeni
Besin hijyeni bebekler için önemlidir. Temel gıda hijyeni kurallarını kendiniz için uyguluyorsanız sorun yok ancak bu konuda gevşek davranıyorsanız unutmayın; sizde sadece hafif bir karın ağrısı yapan bir yiyecek bebeğinizin kusmasına, ishal olmasına ve hatta şiddetli su kaybına neden olabilir. Kullanacağınız temel hijyen kuralları ise çok basit :

. Çiğ et, kümes hayvanları, balık ve yumurtaları tutmadan önce ve tuttuktan sonra mutlaka ellerinizi yıkayın,
. Et ve sebzeleri kesinlikle aynı tahta üzerinde doğramayın,
. Meyve ve sebzeleri çok iyi yıkayın. Her ne kadar vitamininin kabuğunda olduğunu düşünseniz de, yetiştirme aşamasında kullanılan kimyasal maddeleri tamamen ortadan kaldırmak için tek yol meyvelerin kabuklarını soyarak yedirmektir. Yedirdiğiniz meyvelerin organik olduğundan emin olmadıkça bu basit kuralı uygulayın,
. Bebeğinizi beslemeden önce ellerinizi yıkamayı ihmal etmeyin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.