Zayıflamak İçin Bilinçli Besleme Önemli Nedir

04.12.2019
573
Zayıflamak İçin Bilinçli Besleme Önemli Nedir

Eğer hangi yiyeceklerin size enerji verdiğini, sizi tok tutup metabolizmanızı hızlandırdığını, hangilerinin yağ olarak depolandığını bilirseniz işiniz daha kolaydır. İşte Dr. Osman Müftüoğlu’ndan ideal kilonuza rahat bir şekilde dönmenize yardım edecek bazı notlar:

Diyet yaparken sizi daha uzun süre tok tutacak yiyeceklere öncelik verin: Sebzeler, meyveler, kuru bakliyat grubu (fasulye, nohut, mercimek) ve tahıllar.

Yemeğe salata ya da yağsız çorba ile başlayın. Öğüne böyle başlamak size daha az yedirecektir. Deneyin! Salataları yağsız, salata sosu, mayonez, veya mısır ilave etmeden tüketin. Sebze çorbaları (özellikle lahana) başlangıç için favoriniz olabilir.

Ağır ağır, lokmaları iyice çiğneyerek yemek yiyin. Beyninize tokluk sinyallerinin ulaşmasına zaman tanıyın. Küçük lokmaları uzun uzun çiğneyin. Zaman zaman dinlenin, masadakilerle sohbet edin. Midenizdeki tokluk sinyallerinin beyninize ulaşmasının yarım saate yakın bir zaman alabileceğini unutmayın.

Yağsız diyetle beslenenlerde ortalama 6 aylık bir süreden sonra yağ tadına karşı olumsuz tat duygularının geliştiğini gösteren bulgular var. Yağı azaltılmış besinleri uzun süre deneyin, yağa direnin.

Şeker ve yağ tuzağına düşmeyin!

Şeker ve yağı birlikte tüketmeyin. Özellikle şeker yediğinizde yağa dikkat edin. Yağ ve şeker birlikte alındığında iştah açıcıdır. Kan şekerinizi daha hızlı yükseltir ve iştahınızı ateşlerseniz. Canınız şeker istediğinde unlu tatlılar, çikolata veya hazır yağlı şekerlemeler, kurabiyeler, gofretler yerine meyve yiyin.

Eğer üç öğün yemek yerine ara öğünler (kuşluk, ikindi, yatsı) alırsanız, iştahınızı daha iyi kontrol eder ve aşırı yemeyi önlersiniz. Öğün atlamayın. Mutlaka kahvaltı yapın. Atıştırmaları (çikolatalar, barlar, cipsler, kuruyemişler) önlemek istiyorsanız ara öğünlerde 100 kalori civarında sebze ve meyve yemeyi deneyin.

Bol bol ve sık sık su içmek iştahınızı azaltmanın en kolay yoludur. Gün boyunca ve her defasında yarım bardak olmak üzere belirli aralıklarla 8-10 bardak su tüketin. Sadece farkına varılmayan susuzluk hissinin bile gereksiz atıştırmalarınızın sebebi olabileceğini unutmayın. Gün boyunca su içmek sizi tok tutacaktır. Su yerine kahve, çay ve kolalı içecekler gibi kafein zengini içeceklere yönelmeyin. Kafeinin böbrekler yoluyla su atılımını teşvik eden bir idrar söktürücü olduğunu unutmayın.

Yağ kalorilerinizi sınırlayın. Protein ve karbonhidrat kalorilerini yağ kalorilerine tercih edin. Vücudunuzun karbonhidratları enerji ihtiyacı için hemen yakarken, kalori bakımından daha yüksek olan yağları çok daha yavaş yaktığını ve çoğu kez depoladığını unutmayın. Tam yağlı süt, yoğurt, peynir ve ayran, yağlı tatlılar, kremalar ve mayonez ilk terkedilecek besinler olmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.