Evlilikte Çatışma Nedir

30.11.2019
665
Evlilikte Çatışma Nedir

Her evlilik adımı atılırken, gençlerin hep mutlu olacağı, hiç sorun yaşamayacakları düşünülür, öyle olması ümid edilir. Ama evliliklerde sorunlar yaşanır, tartışmalar ve çatışmalar da. Cevap bekleyen soru şudur, sevgi temelleri üzerine kurulu bir evlilikte, birbilerini seven eşler arasında neden çatışma olur?

Acaba eşlerin her ikisi de daha sakin ve anlayışlı davransa çatışma olur mu? Peki ya birbirlerini, kendilerini düşündüklerinden daha çok düşünseler? Beklentilerinden ve bencilce isteklerinden biraz daha uzaklaşsalar ne olur?

Tartışmaların ve çatışmaların temelinde benliğimizin bir yerlerinde saklanan “bencil” duygularımız yatar. Alış-veriş sırasında, tatil zamanına karar vermekte, kişisel rahatını, zevkini ve haklarını düşünmek ve bunları elde etmek konusunda, eşinin bağımsızlığını ve haklarını hiçe sayacak şekilde ısrarcı olmak, bencil davranışlarımızın en başta gelenleri arasında yer alır.

Eşinin duygularını görmezden gelmek, kendi çevresinde-kendi özel dünyasında yaşamak, sınırlarını belirlediği dünyasına kimseyi almamak; eşine hizmet etmek için, sevindirmek için fazladan bir saatini ayırmayı istememek, kişisel zafer kazanmayı güçlü bir evlilik kurmaya yeğlemek…… Bütün bu bencillikleri alt etmek için bir tek sihirli sözcüğe ihtiyacınız var. O da kendinize şu soruyu sormak: “Bencilce davranıp, kendi bildiğimimi okuyorum. Şu yaptığım şeyde eşimin ne kadar etkisi ve mutluluğu var”.

Evlilik hayatınızı süslemek için, birilerinin sizin hizmetinize koşması için, eksiklerinizi tamamlamak için değildir. Evlilik, elinde olan bütün güzellikleri hayatını birleştirdiği insanla paylaşmak, ve onu mutlu etmek için yaşamaktır.

Evliliğiniz boyunca size sunulacak nimetleri beklemekten vazgeçip, kendi verebileceklerinizi düşünmeye ve paylaşmaya başlarsanız, hakiki mutluluğu yakalayabilirsiniz.

Talepkar olmaktan uzaklaşıp, istenilmeden vermeye alışırsanız, düşünmediğiniz kadar çok nimetin sizin ardınızca koştuğunu göreceksiniz. Zamanınızı ailenizle ve eşinizle paylaştığınızda, huzurunuzu geri kazanacaksınız.

Neşenizi paylaştığınızda, etrafınızda sizi mutlu etmek için koşuşan eşinizi ve çocuklarınızı kazanacaksınız.

Başarınızı paylaştığınızda, size güvenle ve gururla bakan hayran bir çift göz kazanacaksınız.

Sorunlarınızı paylaştığınızda, hayat ve dert ortağınızın takdirini ve hafifleyen yüklerinizden kurtulmayı kazanacaksınız.

Uzun hayat yolculuğunda hiç bir yük uzun süre taşınacak kadar hafif kalmayacak, şimdiden çevrenizdekileri farkedip, ikramınızı artırın ki zorda kaldığınızda bir de yanlız kalmayasınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.