Evlilikte Eşlerin Sorumlulukları Nedir

Değer Vermek ve Birlikteliğin Heyecanını Canlı Tutmak 

Eşimizin bizim için değerinin ve öneminin farkında mıyız acaba? Değilsek, neden diye sormak gerekir herhalde? Neden eşimizin bizim için öneminin farkında değiliz? Onu çok mu kanıksadık, yoksa rutin hayatımızın bir parçası haline mi dönüştü?

Beraberliğin heyecanını baltalayan birtakım sorunlar vardır ve bu sorunlar dışarıdan değil bizzat kendi içimizden kaynaklanır. İletişimden kaynaklanan sorunlarla birlikte durum çok vahimmiş gibi görünür. Halbuki durum çok vahim değildir, onu vahimleştiren bizim bakış açımızdır.

– Bir takım sorunlar yaşansa bile evlilikler heyecanlı ve sevgi dolu bir şekilde sürdürülebilir.
– Dertsiz, sorunsuz bir evlilik yok gibidir. Önemli olan bunları halletme becerinizdir. Eğer bu beceriyi kazanmaya çalışmazsanız asıl sorun o zaman ortaya çıkar.

Beraberliğinize göstereceğiniz özen heyecanınızı canlı tutmanın yollarından biridir. Eşinize hitap edişinizden tutun da ona bir şey ikram edişinize kadar özenli ve ilgili olun. Bu özeni her zaman gösteremem diyebilirsiniz. Eğer özeniniz zoraki bir tutumsa elbette her zaman yapamazsınız. Eşinize verdiğiniz değerden ve birlikteliğinizden duyduğunuz heyecandan kaynaklanırsa, özeniniz gerçek ve içten bir tutum olur.

Eşinizle yürüteceğiniz heyecanlı ve sevgi dolu bir birliktelik hayatınızın her alanında kendinizi güçlü ve iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Bir çok sorun anlayışın, desteğin, ilgi ve özenin hakim olduğu beraberliklerle aşılacaktır.

Evliliğin şifa dolu bu ortamının kıymetini bilmeli onu zehirlememeliyiz. Ne olursa olsun size sevgi, anlayış ve güvenle yaklaşabilecek potansiyelde olan eşinizi ihmal etmeyin. Eşiniz sizin için bir nimettir. Hem de pek kıymetli bir nimet. Bu nimetin şükrü de ona gereken değeri, ilgiyi, sevgiyi göstererek eda edilebilir.

Değer Veren, İlgili, Sevgi Dolu Tutumlar Geliştirmek İçin Öneriler:
– Eşinizi sevmek güzel, ama yeterli değildir. Eşinizle sağlıklı bir beraberlik sürdürebilmek için onu iyi tanımanız gerekir buda onu iyi incelemekle olur. Eşiniz hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenin ve ona karşı tutumlarınızda bunları göz önünde bulundurun.

– Eşinizin iyi özelliklerini arayın, hoşunuza gitmeyen özellikleri üzerinde durmayın.

– Evliliğiniz diğer bütün işlerinizden önce gelmelidir. İş, çocuklar, sosyal ilişkiler dengeli ve sevgi dolu bir evlilikten güç alırlar.

– Her gün eşinize özel ilgiler gösterin. Bunun için bazen beş dakika bile yeterlidir. Bir iltifat, küçük bir hediye, sevdiği bir şeyi yapmak, onunla geçirdiğiniz zamanda hissettiklerinizi söylemeniz…

– Her zaman dürüst olun.

– Her gün kendinize samimi ve içten bir şekilde şunu söyleyin:

“ Şu anda hayatın tüm güçlüklerini yalnız göğüslüyor olabilirdim. Ne mutlu ki yalnız değilim. Sevinçlerimi ve üzüntülerimi paylaşabileceğim bir arkadaşa sahibim. Hem öyle bir arkadaş ki tüm ömrünü beraber geçirmek için bana söz verdi.”

– Birlikteliğinize değer verin, belirli günlerde değil mümkün olan her fırsatta yakınlaşmanızı sağlayacak işler yapın. İşlerinde yardımcı olun, sürpriz ikramlar yapın, birlikte kitap okuyun, eşinizin yapmak istediği bir şeyi yapmayı teklif edin (gezintiye çıkmak, sinemaya gitmek, piknik yapmak, ziyaretler…)

– Eşinizin mutluluğunun sizinde mutlu olmanızı sağladığını görün ve eşinizi sık sık mutlu etmeye çalışın.

Evlilik kendi içine kapalı bir kutu değildir. Sevginiz, anlayışınız, bilginiz ve hedeflerinizle yaşadığınız dünyaya, diğer insanlara verecek bir şeyleriniz olsun.

Evliliğinizle anlamlı bir fark meydana getirin.
– İyi yetişmiş çocuklar,
– Olumlu ve güçlü beraberlik örneği,
– Başarılı bir iş hayatı,
– Verimli ve üretken bir hayat,
– Uğrunda çaba harcadığınız ve insanlığa kazandırmaya çalıştığınız değerler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.