Evlilikte Eş Seçimi Nedir

02.12.2019
751
Evlilikte Eş Seçimi Nedir

Evlilik insanın hayatında en önemli dönüm noktalarından biridir. Bu yüzden eş seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiği, evliliği düşünenlerin en çok sorduğu sorulardan biridir. Eş seçiminden önce evlenmek isteyen kişi önce kendini iyi tanımalıdır. Zayıf yönlerini ve güçlü yönlerini bilmeli, bedenen ve zihnen evliliğe hazır olmalıdır.

Zihnen hazır olmalıdır ki evliliğin sorumluluğunu alabilmelidir. Evlilik deyince el ele tutuşuruz, göz göze bakışırız, mutlu mutlu yaşarız gibi bir hayalle evlenen genç kızlar hayatın gerçekleri ile karşılaşınca büyük bir hayal kırıklığı yaşamaktalar. Ancak evliliğe zihnen hazır olanlar sorunlar yaşadıklarında çözümler üretebilirler.

Bedenen hazır olmalıdırlar. Bir kadın yemek, ev temizliği, misafir ağırlama, eş olma gibi sorumlulukları severek yapabilmelidir.  

Eş seçiminden önce ikinci adım evlilikten neler beklendiğidir. Kişi ne arıyor? Huzur mu, güven mi, heyecan mı? Hayatta öncelikleri nedir, vazgeçemeyeceği şeyler nedir,  onları belirlemelidir. Dindarlık mı, zenginlik mi, güzellik mi, mevki makam mı, güzel ahlak mı? Bunlardan kendisi için en önemlisini seçmelidir.
Bir sonraki adımda ailelere bakılmalıdır. Kişi önce kendi aile yapısını gözden geçirmelidir. Bir kızın nasıl bir anne ve baba modeli ile büyüdüğü önemlidir. Ailede, otoriter, baskın karakterli bir anne ve sakin kendi halinde parayı kazanıp eşinin avucuna koyan bir babayla büyüyen bir genç kız normalin bu olduğuna inanır ve eşinden de aynı şeyi bekleyebilir. Evlilikleri boyunca sürekli eşini suçlayabilir. Kendi ailesini iyi tanımalıdır.  

Sonra eş adayının ailesine bakmak gerekir. Evlilik bir kişi ile yapılıyor ama aynı zamanda yeni bir aileye sahip olunuyor. Bu aileyi kabule hazır olmak gerekir? Aileyi beğenmedim ama önemli değil demek daha sonra çıkacak sorunların habercisidir. Aile iki sebepten dolayı çok önemlidir. 

Birincisi ailesi ile anlaşılmadığı zaman eşle de sorunlar yaşanır. İkincisi “armut dibine düşer” misali kişi ailesinden pek çok şey almıştır. Erkeğin de evlilikle ilgili kafasındaki ölçü  ailesindeki gördüğü ölçülere yakındır. Mesela, kayınvalide adayı; şen, şakrak, konuşkan bir kadın, gelin de sessiz sakin bir yapıda. Yıllarca kadın modeli olarak annesini gören erkeğe karısı bir süre sonra can sıkıcı bir tip gibi gelebilir. 

Eş seçiminde ilk görüşme önemlidir. Yapılan araştırmalara göre, özellikle kadınlar, bir insanla ilk karşılaştıklarında ilk üç dakikada anlaşabileceği insanlar konusunda doğru seçimler yapabiliyormuş. Bu yüzden evlenmek isteyen kişilerin adayı ilk gördükleri dakikalarda ne hissettikleri,  ne düşündükleri önemli. İtici mi geldi yoksa  beğenildi mi? Hisler pek yanılmaz. Ayrıca yüz hatları, mimikler, ses tonu, konuşma biçimi, kullandığı kelimeler gibi işaretler iyi bir ipucudur. Kadınlar bu işaretleri okumada ustadırlar. 

Eş adayının konuşması da önemli. Hayat boyu en çok konuşulacak kişilerden biri eştir. Sözleri cümleleri nasıl? Birbirlerine uyumlular mı, bu da önemli. Bir kez görüşmede, kısa bir konuşmada bile bunların hepsi anlaşılabilir.

Günümüzde gençlere dayatılan “aman hemen evlenmeyin, uzun uzun birbirinizi tanıyın, flört edin” fikri çiftleri sadece yanıltmakta. Çünkü kadın da erkek de evlilik öncesi davranışlarında özel gayret ve nezaket gösterirler. Daha sonra evlilik hayatında önceki davranışlar gösterilmeyince, büyük hayal kırıklığı yaşanmakta ve geçmiş sürekli ortaya dökülüp, aile hayatında mutsuzluk sebebi olmaktadır pek çok ailede.

Veya birbirlerinin hatalarını  görseler bile evlenince değişir diye düşünülmekte, değişmeyince “sen beni böyle görüp kabul ettin, şimdi niye sorun çıkarıyorsun” diye o da ayrı bir sorun olabilmektedir.

Daha sonraki adımda karşısındaki kişi beklentileri ile ne kadar uyumlu ona bakılmalı. Mesela ilk önceliği, dindar biri ile evlenmek olan bir genç kız, ikinci adımda dindarlığını nasıl yaşıyor onu araştırmalıdır. 

İnsanlar dini de karakterine göre yaşar. Bazıları evinde kitap okur daha çok evinde olmayı tercih eder ama bazıları evin dışında hizmet için koşturur, eşini de çalışmaların içinde görmek ister, zamanlı zamansız misafir getirir. 

Böyle hareketli bir yaşam istemeyen bir hanım eş tercihi yaparken buna dikkat etmeli. Ya da tam aksi kendi hayır işlerinde koşturmayı seven bir hanım evinde olmayı seven birini tercih etmeden önce iyi düşünmelidir.İlk görüşmede birbirlerine karşı dürüst olup beklentilerin açık açık konuşulması da doğru karar verilmesinde önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.