Çıban Nasıl Geçer Nedir

05.12.2019
1.021
Çıban Nasıl Geçer Nedir

Çıban, bir kıl keseciğine ya da bir yağ bezinin kanalına giren staphylococcus aureus bakterisinden kaynaklanan bir hastalıktır. Çıban dokunulduğu zaman ele çok sert gelir, içi irinle doludur. İrinin birikmesi, sinirler üzerine baskı yapar ve iltihaba yol açar. Çıban, bir yere sürtünen bölgelerde, boyun, yüz, kulak, kol ve bacaklarda olu­şur. Çıban kırmızı renkli bir şişkinlik olarak ortaya çıkar. Daha sonra sarımtırak bir renk alır. Gözde çıkan çıbana arpacık adı verilir. Çıban çıkan bölgede yanma hissi olur, özellikle de irinli bölgede acı ve hassasiyet yaşanır.

Impetigo,streptokok cinsi mikropların mey­dana getirdiği bulaşıcı bir deri hastalığıdır. Başlangıçta bül adı verilen içi sıvı dolu bir kabarcık biçimindedir. Çevresi kırmızıdır ve süratle cerahatlenir, püstül halini alır. Hastalık en sık çocuklarda ve genellikle yüzde, boyunda ve kafa derisinde görülür. Püstül patlayıp akar ve üzerinde sarı kabuklar meydana gelir. Bu kabuklar koparılırsa mikropların yayılması kolaylaşır. İmpetigo 8-10 gün içinde yerinde pembe lekeler bıraka­rak silinir.

İmpetigonun, derinin daha derin tabakaarına inmiş şekline ektima denir. Püstül seklinde başlar ve sonra esmer sarı veya kahverengi bir kabukla örtülür. Cerahatli ve kanlı bir akıntı vardır. Kabuk kaldırılın­ca kenarları dik, yüzeyi kanlı, cerahatli bir salgı ile örtülü, derin bir yara meydana çı­kar. Ektima 2-3 haftada iyileşerek yerinde renkli bir iz bırakır.

Çıban için önerilen modern tıp tedavileri

Tedavi için kabuklar kaldırıldıktan sonra antiseptik solüsyonlarla pansumanı yapmak antîbiyotikli pomatlar sürmek yeterlidir. Çıban tedavisinde antibiyotik kullanılmaktadır.

Doğal sağlık tedavileri

• Homeopati tedavileri oldukça faydalıdır.
• Güzel avrat otu yeni çıkan kırmızı ve yumuşak çıbanlar için uygundur.
• “Hepar sulf.” adlı madde hassasiyet yaratan ve çabucak patlayan çıbanlar için kullanılabilir.
• Barut maddesi ağrıya neden olmayan çıbanlar için kullanılabilir. Bu mad­denin kullanımı için uzmanınıza danışın.
• Papatya, limon, lavanta ya da kekik suları ile yapılan ılık kompres çıbanı teda­vi eder.
• Kanı temizlemek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için günde 3 kez ekinezya kullanın. Günde 3 kez tarçın ya da kekik çayı içilebilir.
• Çocuğunuzun vücudu çıbana meyilli ise, sarımsak tüketimini artırın. Sürekli çıbandan şikâyetçi olan bir çocuğun vücudunda toksin birikimi olabilir. Sa­rımsağın vücudu temizleme özelliği vardır.

Faydalı terapiler
Homeopati, herbalizm, aromaterapi, geleneksel Çin terapiler

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.