Muhsin Ertuğrul Kimdir (Hayatı)

   27.11.2019
   976
   Muhsin Ertuğrul Kimdir (Hayatı)

   Muhsin ERTUĞRUL (1892-1979), tiyatro ve sinema yönetmeni, ilk kez Burhanettin Kumpanyası’nda, Şerlok Holmas oyunuyla sahneye çıktı (1909). Ertesi yıl Reşat Rıdvan ve Burhanettin beylerin Odeon Tiyatrosunda, oynadı. 1911’de eğitimini ilerletmek için Paris’e gitti. Geri döndüğünde Hamlet’i sahneye koydu ve oynadı.

   Kemal Emin Bara, I. Galip, Behzad Butak ile kurduğu topluluk Millet Tiyatrosu adıyla Bursa’da, Yeni Turan Temsil Heyeti adıyla Türk Ocağı’nda temsiler verdi. Şehza-debaşı’nda Ertuğrul Sineması’nı açtı, bu arada yeniden Paris’e gitti (1913).

   Dönüşünde Darül-bedayi’ye öğretmen olarak girdi. 1916’da Berlin’e gitti; tiyatro ve sinema alanında inceleme ve araştırmalarda bulundu, film çevirdi. Yurda döndüğünde Edebi Tiyatro Heyeti admda bir topluluk kurdu. 1921’de, Darülbeda-yi’de yönetimin sanatçılara verilmesini istemesi üzerine görevine son verildi, ilk kez iki Türk kızının rol aldığı (Bedia Muvahhit, Neyyire Neyir) Ateşten Gömlek adlı filmi bu sırada çekti.

   İki yılda 20 dolayında oyun sahneledi. 1925’te gittiği SSCB’de iki yıl kalarak Stanis-lavski ve Meyerhold’un çalışmalarını izledi. 1927 yılında Darülbedayi’nin (bugünkü Belediye Şehir Tiyatrosu) başına yönetmen olarak atandı ve 20 yıl bu görevde kaldı. Türk tiyatrosunda ilk sahne yönetmeliğini hazırlayan da M. Ertuğ-rul’dur.

   1947’de Devlet Tiyatro-su’tvu kurmak üzere Ankara Devlet Konservatuvarı Tatbikat Sah-nesi’ma, 2 yıl sonra da Devlet Tiyatro ve Operası’mn başına genel müdür olarak getirildi.

   Devlet Tiyatrosu Genel Müdür-lüğü’nden istifa edince istanbul’a gelerek Küçük Sahne’yi kurdu. 1954’de yeniden Devlet Tiyatrosu Genel Müdürü oldu ve bu görevi 1958 yılma dek sürdürdü. 1966’ya dek İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatrolarında baş yönetmenlik yaptı.

   Muhsin Ertuğrul’-un gerek sahneye koyduğu ve oynadığı oyunları, gerekse oyuncu yetiştirme ve teknik yenilik alanındaki katkıları ona Türk tiyatrosu tarihinde önemli bir yer kazandırmıştır. Sanatçı, tiyatro üzerinde görüşlerini İnsan ve Tiyatro Üzerine Gördüklerim adı altında kitaplaştırdı (1974).

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.