Muhlama (Mıhlama) Nasıl Yapılır? Tarifi

23.11.2018
3.133
Muhlama (Mıhlama) Nasıl Yapılır? Tarifi

Yöre mutfağımızın olmazsa olmazlarından olan bir yemeğimiz.Yöremizde özellikle hemşin bölgesinde peynirin tereyağında eritilmesiyle yapılan yöresel biryemek.

Bu yemeğin tereyağının yanı sıra yöremizde yapılan, pelit şeklinde olan yağsı peynirde gerekmektedir.Bol miktarda yağ tavada eritilir, içersine doğranmış ve üstüne un, su serpilmiş peynir atılır ve kısa bir zaman ısıtılır.Muhlama Karadeniz yöremizde ve bölgelerde bu isimle veya değişik bir isimle yapılmaktadır.

Bu yemek İsviçrede yaygın olan peynir fondüsüne benzemektedir.Ancak İsviçrede yapılan yemekte Hemşin Yöremizde olduğu gibi yağsız peynir tereyağında eritilmek yerine, yağlı peynir ateş üzerinde tadada eritilerek yapılmaktadır.

Rize Yöremizde genellikle yayla mevsimlerinde yaylalarda göç eden ve buralarda konaklayan insanların yedikleri muhlama, yöremizi ziyarete gelen yerli ve yabancı turistlerinde ısrarla tadına bakmak istedikleri harike ve leziz bir yemek haline gelmiştir.

Ünü Karadenizin sınırlarını aşan muhlama bir çok lüks otelinde menüsüne girmeyi başarmıştır.Özellikle Rizede Ayder yaylamız başta olmakla beraber Andon ve bir çok yerde muhlama en doğal yöntemlerle ve malzemelerle hazırlanılıp müşterisinin damak zevkine sunan bir çok mekan mevcuttur. Bu güzel Yöresel Lezzetimizi sizde evinizde çok kolay bir şekilde yaparak tadabilirsiniz.İşte Güzel Mulamanın Tarifi.

Muhlamanın Yapılışı

Malzemeler:
– 1 su bardağı mısır unu,
– 100 gr. tereyağı,
– 150 gr. peynir,
– 1 su bardağı sıcak su.

Yapılışı:
Tereyağınızı tencereye koyun. Tereyağınızı tencerede eritin, tereyağı eriyince mısır unu ilave ederek tereyağı ile karıştırın ve iyice kavurun.

Un pembe bir hal aldığında, kaynamış sıcak suyu ilave ederek suyla biraz pişmesini sağlayın. Katılaşmaya başlayınca ise peyniri tencereye ilave ederek, 5 dakika peynir ile pişmesini, hafif hafif tahta kaşıkla beraber malzemenin birbirine karışmasını sağlayın. Peynirde tuz var ise tuz ilave etmeyin. Piştikten sonra servis yapın. Afiyet Şeker Olsun.

Muhlama Kuymak (Mıhlama) Yapılışı Video İzle

YORUMLAR

  1. hfdhdrgfgfdgfgfg dedi ki:

    çok güzel

  2. dilara dedi ki:

    çok güzel bir tarif hemen yapıcam

  3. Erol PINAR dedi ki:

    Harika bir şey.Sn.Karatay’ın açıkladığı yeni görüşlerinden sonra adeta Tereyağı ile yeniden barıştık.Muhlamanın önü açıldı.Mutluyuz…