Molla Ahmetoğlu İbrahim Ağa (Petoni İbrahim/Hacı İbrahim Okutur)

08.12.2018
1.107
Molla Ahmetoğlu İbrahim Ağa  (Petoni İbrahim/Hacı İbrahim Okutur)

1890 Yılında Rize Velâ köyünde doğdu. 19-20 yaşlarında gönüllü olarak İpsiz Recep’in çetesine katıldı. Çeteye katılan Velâ grubuyla birlikte İzmit’ e gittiler.

İpsiz Recep çetesiyle İzmit-Kandıra-Kefken üçgenindeki bütün muharebelere katılan İbrahim Ağa Kandıravı Yunan işgalinden kurtaran baskınlarda en öndedir. 300 kişi ile yapılan bir gece baskınında çok zayiat verirler. Gece zifiri karanlıkta açık düz bir arazide yapılan bu baskında Yunanlıların baskını sezmesi üzerine anıklan aydınlatma fişeğinin ardından makineli tüfeklerle çeteyi tararlar.

İbrahim Ağa bu baskında aydınlatma fişeğinin atılmasıyla birlikte önce hızla mevzi değiştirerek Yunan ateşine karşılık vermeye başlar. Böylece Yunan mitralyözlerinin ilk ateşinden kendisini korur. Akabinde çekilen çeteden geriye çok az kişi kalmıştır. Kaybettikleri arkadaşlarının intikamını ve Kandıra’yı almaya yemin eden İpsiz Recep çetesinin Kandıra baskınları dalgalar halinde devam eder. Sonunda Kandıra’ya Türk bayrağını çekerler.

1921 yazında Sakarya bozkırlarında başlayan boğaz boğaza muharebelerde Petoni İbrahim Ağa iri yarı cüsseli yapısıyla Yunanlıları hallaç pamuğu gibi atar. Sakarya kıyılarından Afyon ovasındaki vuruşmaya ve İzmir’ e doğru yıldırım gibi akan Türk ordusunun içinde İbrahim Ağa’ da vardır. 9 Eylül 1922′ de İzmir’ e varan Türk birlikleri Akdeniz kıyılarındadır ve zafer kazanılmıştır.

Köyüne dönen İbrahim Ağa yeniden doğmuş gibidir. Türk milleti de yeniden doğmuştur. 1978 yılında öldü. Mezarı Veliköy’dedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.