Molla Ahmetoğlu Hüseyin Efendi 1883-1978

   08.12.2018
   1.240
   Molla Ahmetoğlu Hüseyin Efendi 1883-1978

   1883 yılında Rize’de doğdu. Taşpınar (Çoncik) köyünden Molla Ahmet Oğlu Hacı Mehmet Efendinin oğludur. Tahsilini yaşadığı şartlar gereği aralıklarla idadi (lise) mezunu olarak 1914 yılında tamamladı.

   O yıl başlayan 1. Dünya savaşıyla gençler silah altına çağrılmıştı. İdadi mezunlan ise yedek subay adayı olarak harbiye nezaretinin emri ile harp okuluna müracaatları ayrıca ilan edilmişti.

   6 Ağustos 1914 günü Harp okuluna müracaat ederek 1640 numara ile kaydolmuş ve askerlik hayatı başlamıştı. Dört ay yirmi gün devam eden askerlik eğitiminden sonra trenle başlayan ve atla devam eden 60 günlük yolculuktan sonra Erzurum’a ulaştı. Alay. Narman’ın Nihah köyünde idi.

   Oraya varınca kendisine Bölük Komutanlığı görevi verildi. Emrindeki 113 Mehmetçikle bir kurşun, bir duş ”:an anlayışıyla büyük kahramanlıklar gösterdi.

   Bir muharebede düşmanın makineli tüfekle çapraz taramasında yaralanmış, tepeden dereye yu\ arlanarak kar suları içinde kalmış ve Ruslara esir düşmüştür. S

   ibirya’nın Krasnoyarsk şehri esir kampında yaklaşık altı yıl süren esaret hayatından sonra 6 Ekim 1921 tarihinde serbest bırakılır.

   TBMM hükümeti ile Ruslar arasında yapılan antlaşma bütün esirlerimize hürriyet kapılarını açar. Rize’ye dönüşünde babasının ve ağabeyinin öldüğünü öğrenir.

   Savaşta sağ bacağına isabet eden kurşun. Trabzon Numune Hastanesinde ameliyatla çıkarıldı.

   Fakat bu bacağı ince ve oldukça güçsüz kalmıştı. Bu yüzden Kurtuluş savaşma katılma isteği kabul edilmedi. O da eğitim ordusuna katıldı. 1922 yılında ilk öğretmenliğine Güneysu’da başladı. Burada kısa bir dönem kaldıktan sonra Merkez Adacami Köyü Başöğretmenliğine atandı.

   Bu okulda yaklaşık 30 yılı aşkın süre görev yaptı. Adacami Okulu çevresindeki altı köye hizmet veriyordu. 1954 yılında emekliye ayrıldı. Rize halkı onu orduda komutan.okulda öğretmen ve camide imam özellikleri ile Muallim Hüseyin Efendi olarak tanımaktadır. 20.07.1978 Tarihinde öldiL Mezarı Rize Taşpmar köyündedir.

   YORUMLAR

   1. Anonim dedi ki:

    Allah gani gani rahmet eylesin dedeciğim…