Metozade Hüseyin Efendi

Bu kahramanımıza ait bilgileri Rize’nin Sesi dergisinin 2 Mart 1991 Tarih ve 6. sayısının 39. ve 40. sahifelerinde, Emekli Tümgeneral Muzaffer Erendil’in makalesinden öğreniyoruz. “1861 Rize doğumludur. Daha sonra Adapazarı’na yerleşmiştir.

İstanbul ve Anadolu işgali başladığında Adapazan’nda yaşıyordu. İşgale karşı Adapazarı’nda oluşturulan savunma komitesinde görev aldı. Bölgede faaliyet gösteren Rum ve Ermeni çetelerine karşı harekete geçti. Türk halkını katliamlardan korudu.

Metozade Hüseyin komutasında kurulan milli müfreze Geyve’nin Kızılkaya, Fındıksuyu, Mesudiye köyleri ile İzmit’in Serindere köyüne yerleşmiş olan Çolak Mustafa, Mahmut Çavuş ve Nuri Ağalarla, Gavur Ali komutasındaki Karadenizli yiğitlerden oluşmuştu.

Kendi gayretiyle Fatih Taburu adıyla kurduğu birlikte düzenli ordunun saflarında savaştı. Komutasındaki 160 kişilik bir kuvvetle Göynük, Geyve ve Kandıra dolaylarında Yunan düzenli ordularına karşı gerilla taktikleri ile savaştı

Zaferden sonra kendisine Atatürk tarafından yüzbaşı rütbesi ile Adapazarı taraflarında bir orman arazisi verilerek ödüllendirildi. 25 Kasım 1938 tarihinde İstanbul’da öldü. Mezarı İstanbul Eyüp Sultan’dadır.

Kaynak: Ali Taşpınar – Rize Tarihi

5 thoughts on “Metozade Hüseyin Efendi

 1. SARIKAMIŞ
  Yanılmıyorsam 1971 de vefaat etti Sarıkamış gazisi Hunçipa Zekeriya amca . 1914 te Sarıkamışta hafif yaralı olarak Ruslara esir düşmüş ,3 yılı aşkın bir süre esir tutulduğu sibirya dan 1917 ekim devriminin kargaşasından istifade ederek firar etmiş.
  Altı ayı geçen bir sürede gündüz saklanarak,gece yol alarak Abhazyaya varabilmiş ancak…Abhazyada 3 yılı aşkın bir süre Pabba birinin evinde misafir gibi kalmış.
  Annesi ve kızkardeşleri yaşadığı haberini alınca haber gönderip gelmesini istemişler.
  1921 in sonlarina doğru gelebilmiş ancak köyümüze..Köyde yaşıtlarından kimse kalmamış zaten.kimi yemen de,kimi galiçyada,kimi çanakkale de kimide kendi gibi sarıkamışa gidip orda şehit düşmüş..
  Surgunde Soçi ve Adler bölgesinden surülenlerin 44 sülale ve 80 küsur hane olarak kurulan köyümuzden 1.dunya savaşı ve öncesi 112 genç gitmisti savaşa,bunlardan sadece 4 ü geri dönebildi. bunlardan biride Hunçipa Zekeriya amca..
  Donüşünde onu şaşkınlıga düsüren bir olayla karşılaştı;Metozade Hüseyin in 600 kişilik makineli tüfeklerle (mitralyöz)donatılmıs atlı karadenizli çeteleriyle Karasu dan başlayarak Kestanepınar,Adatepe,Beylikışla,Gebeş,Balbali gibi bir çok Adıge ve Abhaz köylerini yaıp talan ederek geldiğini duydu…Köydeki insanlar öküz arabalarıyla dağ a doğru kaçarken koyde eli silah tutan tek genç olarak kalan Zekeriya amca mavzerini alarak gelenleri karşılamağa Kuzuluk koyüne doğru gider..burada kendisi gibi gelen Adıge ve Abhazlardan oluşan 150 kisi kadar insanla Aksartepe-Karaçallık arasında Metozade Huseyin ve çetesini pusuya düşürüp dağıtırlar..bir çoğunu öldüren bu 150 kişilik gurup bir sürü esir de alırlar.esirlerin içinde m.hüseyin in iki oğlu ile iki damadı da vardir.pusudan canını zor kurtaran m.hüseyin in beyaz atınıda ganimet olarak Hunçipa Zekeriya amca alır.(babam dahil köyümdeki her büyük bu atı ve hikayesini bilir)
  Esirler Balbalı köyüne getirilir.m.hüseyin in Ankaraya yardım istemeye gittiğini öğrenen Adıge ve Abhaz büyükleri (Tahmade)Balbalı köyünde bir toplantı yaparlar ve iyi niyet göstergesi olarak esirlerin serbest bırakılması kararını alırlar..
  Bunun üzerine 2 Açuşba delikanlısı bu zulmün müsebbibi olan m.hüseyin in 2 oğlu ile 2 damadını vurarak yunanistan a kaçarlar.Rahmetli Hunçipa Zekeriya amca bu olayları 1967 yılında rahmetli Emniyet müdürü Agrba Selami Ağırlar amcaya anlatır ve o da bir ajandaya kaleme alır…
  Ama işin en can alıcı sözünü sona saklamıştır Hunçipa Zekeriya:”biz bu vatan için canımızı hiçe sayarak cephelere koşarken geride bıraktıklarımıza bu zulmü neden reva gördüler? Neden kardeş kanı döktüler??

  1921..bati cephesi komutani albay ismet inonu mustafa kamsl’in emri ile cerkes ethem gucelrrinin dagitilma emrini almisdi ismet inonu o nedenle abhaz ve cerkez koylerine saldiriliar duzenliyordu …tabi bunlarin bilinmemesi lazim……ve hala aklim almaz abhaz ve cerkezlerin chp.li.olusuna kizil bayirda yukardaydi köyü yakip yikmişkardi… inonunaskerleri ..! ve dedem ananba nazip…cephedeydi geldigin koyu ugruna, canini feda ettigi ulkesinin askerleri tarafindan yakip yikilmis talan edilmisdi .şimdi aklim almiyor bir abhazin ve cerkezin…cumhuriyetci oluşuna…yazik…

 2. Değerli büyüğümüz, çalışmanız için teşekkür ederiz. Bahsi gecen Mahmut Çavuş büyük büyük dedemizdir. Kendisinin tarihin sayfalarında yer alması bizleri biz kez daha onurlandırmıştır. Saygı ve sevgilerimizle.

 3. Fatih taburu komutanı Yüzbaşı Hüseyin Metozade Efendi nin torunu olmaktan gurur duyuyorum.Başta Atatürk ve silah arkadaşlarına Allah’tan rahmet diliyorum.Bu gururu ve bu düşünceyi benim yetiştireceğim nesillerime aktaracağıma namusum üzerine and içerim

 4. çok güzel bir tarih çalışması yazıda adı geçen rahmetli dedem MAHMUT ÇAVUŞUN TORUNU OLARAK GURUR DUYDUM . KOMUTANI VE SİLAH ARKADAŞLARINA GANİ GANİ RAHMETLER OLSUN MEKANLARI CENNET OLSUN.BU VESİLE İLE RİZENİN SESİ DERGİSİNEDE VE ÇALIŞANLARINA SAYGILAR SUNARIM.

  TİMUR KANBUR
  FINDISUYU/GEYVE/SAKARYA.

  1. Böyle yüce bir insanın torunu olmanızdan dolayı sizi tebrik ederim. Çok az kişiye nasip olan bu şerefi gururla taşıdığınızdan eminim . Ruhları şad olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.