Metozade Hüseyin Efendi Nedir Vikipedi Kısaca - Rize


Metozade Hüseyin Efendi

Bu kahramanımıza ait bilgileri Rize’nin Sesi dergisinin 2 Mart 1991 Tarih ve 6. sayısının 39. ve 40. sahifelerinde, Emekli Tümgeneral Muzaffer Erendil’in makalesinden öğreniyoruz. “1861 Rize doğumludur. Daha sonra Adapazarı’na yerleşmiştir.

İstanbul ve Anadolu işgali başladığında Adapazan’nda yaşıyordu. İşgale karşı Adapazarı’nda oluşturulan savunma komitesinde görev aldı. Bölgede faaliyet gösteren Rum ve Ermeni çetelerine karşı harekete geçti. Türk halkını katliamlardan korudu.

Metozade Hüseyin komutasında kurulan milli müfreze Geyve’nin Kızılkaya, Fındıksuyu, Mesudiye köyleri ile İzmit’in Serindere köyüne yerleşmiş olan Çolak Mustafa, Mahmut Çavuş ve Nuri Ağalarla, Gavur Ali komutasındaki Karadenizli yiğitlerden oluşmuştu.

Kendi gayretiyle Fatih Taburu adıyla kurduğu birlikte düzenli ordunun saflarında savaştı. Komutasındaki 160 kişilik bir kuvvetle Göynük, Geyve ve Kandıra dolaylarında Yunan düzenli ordularına karşı gerilla taktikleri ile savaştı

Zaferden sonra kendisine Atatürk tarafından yüzbaşı rütbesi ile Adapazarı taraflarında bir orman arazisi verilerek ödüllendirildi. 25 Kasım 1938 tarihinde İstanbul’da öldü. Mezarı İstanbul Eyüp Sultan’dadır.

Kaynak: Ali Taşpınar – Rize Tarihi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Murat Kanbur dedi ki:

  Değerli büyüğümüz, çalışmanız için teşekkür ederiz. Bahsi gecen Mahmut Çavuş büyük büyük dedemizdir. Kendisinin tarihin sayfalarında yer alması bizleri biz kez daha onurlandırmıştır. Saygı ve sevgilerimizle.

 2. Mahmut nedim Metozade dedi ki:

  Fatih taburu komutanı Yüzbaşı Hüseyin Metozade Efendi nin torunu olmaktan gurur duyuyorum.Başta Atatürk ve silah arkadaşlarına Allah’tan rahmet diliyorum.Bu gururu ve bu düşünceyi benim yetiştireceğim nesillerime aktaracağıma namusum üzerine and içerim

 3. TİMUR KANBUR dedi ki:

  çok güzel bir tarih çalışması yazıda adı geçen rahmetli dedem MAHMUT ÇAVUŞUN TORUNU OLARAK GURUR DUYDUM . KOMUTANI VE SİLAH ARKADAŞLARINA GANİ GANİ RAHMETLER OLSUN MEKANLARI CENNET OLSUN.BU VESİLE İLE RİZENİN SESİ DERGİSİNEDE VE ÇALIŞANLARINA SAYGILAR SUNARIM.

  TİMUR KANBUR
  FINDISUYU/GEYVE/SAKARYA.

  1. Mahmut nedim Metozade dedi ki:

   Böyle yüce bir insanın torunu olmanızdan dolayı sizi tebrik ederim. Çok az kişiye nasip olan bu şerefi gururla taşıdığınızdan eminim . Ruhları şad olsun.

BİR YORUM YAZ