Mehmet Haberal

18.11.2018
1.258
Mehmet Haberal

Mehmet HaberalMehmet Haberal (d. 29 Ekim 1944, Subaşı, Pazar, Rize), Tıp Profesörü, Başkent Üniversitesi eski Rektörü. Amerikan Cerrahlar Koleji tarafından şeref üyeliğine seçilen ilk Türk.

Tıp Kariyeri
1967 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu ve 1971 yılının Ekim ayınına genel cerrahi uzmanı oldu. Daha sonraki yıllarda Galveston, Teksas ‘da Shriner’s Yanık Enstitüsünde ve John Seally Hastanesinde “fellow” olarak çalıştı. 1974 ve 1975 yıllarında Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi transplantasyon merkezinde “fellow” olmak üzere 1 Ocak 1974’den 30 Haziran 1975’e kadar çalıştı. 1975’te Türkiye’de ilk kez canlı donörden böbrek naklini, 1978’de de Türkiye’de ilk kez kadavradan böbrek naklini gerçekleştirdi.

Eylül 1980’de Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı’nı kurdu ve 2 yıl sonra Mart 1982’de, Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı’na bağlı hemodiyaliz merkezi’ni açtı.

8 Aralık 1988’de Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Türkiye’de ilk kadavradan karaciğer naklini gerçekleştirdi. 1990 Ekim ayında Türkiye Organ Nakli Derneği’nin kurucu üyesi ve başkanı oldu.

Siyasî ve Ticarî Kariyeri
Kanal B isimli televizyon kanalının sahibidir. 1991 genel seçimlerde Doğru Yol Partisi’nin Rize milletvekili adayı olmuş fakat seçilememiştir. 24. Dönem Zonguldak Milletvekili olarak TBMM’ye girmiştir.

Ergenekon Davası
13 Nisan 2009 Pazartesi günü, Ergenekon soruşturması kapsamında göz altına alındı. Bu soruşturma ile ilgili olarak İstanbul’a sevk edilirken dokuzuncu cumhurbaskanı Süleyman Demirel tarafından Ankara’dan yolcu edildi.

Mehmet Haberal 17 Nisan 2009 tarihinde Ergenekon üyesi olmak iddiasıyla İstanbul’da nöbetçi 14. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklandı. Tutuklandıktan sonra rahatsızlanan Haberal İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü yoğun bakım servisinde tedavi altına alındı.

21 ay İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü’nde kalan Haberal, 11 Şubat 2011 tarihinde Halkalı’daki Mehmet Akif Ersoy Kalp Hastanesi’ne nakledildi.Haberal’ın doktoru Cengiz Çeliker Ergenekon’a yardım ve yataklık etmek suçundan tutuklandı [3] 11 Ocak 2011 tarihinde de Mehmet Haberal’a verilen ‘taburcu edilebilir’ raporunun saklandığı iddiasıyla ilgili olarak İ.Ü. Kardiyoloji Enstitüsü Müdürü Profesör Doktor Erhan Kansız tutuklanmıştı.

YORUMLAR

  1. şenol topaloğlu dedi ki:

    sayın haberal’ı beğenen veya beğenmiyende olabılır.ancak ergenekon davasıyla ilgili olarak herkes hakim savcı olmuş bu memlekette ve yargılamaya başlamışlar herkes ceza verıyor. 5 sene bazısı 10 sene bazısı ömür boyu.anlayamadığım ergenekon davasına bakan yargıçlar daha kesin delil bulamadılarki ceza veremiyolar.soylermısınız burada haksızlık yapan kim.kesın delil bulamayan ve yargılayamayan yargıçlarmı yoksa ceza veren toplummu yoksa haberalmı.

  2. hakkı dedi ki:

    böyle bir adamı tutuklamak insafsızlıktır suç ne olduğu belli olmyan adamı 3.5 senedir içerde tutuluyor.