Mehdi nedir?

Mehdi, doğru yolda olan ve hidayete eren kişi. Bu san “Allah tarafından hidayete erdirilen kişi” anlamında bazı peygamberler için kullanılmıştır.

Ayrıca, kıyamet gününden önce gökten inerek bütün insanları mutluluğa kavuşturacak, Deccal’ı öldürerek yeryüzünü barış ve sevinçle dolduracak olan kimseye de “Mehdi” denir.

Mehdinin ortaya çıkışı, kıyamet belirtilerinden biri sayılır. Allah’ın izni ve emriyle gökten inecek olan Mehdi, yeryüzünden bütün kötülükleri kaldıracak, insanları mutlu edecektir. İslam mezhepleri arasında, özellikle on iki imam inancına bağlanan Şia’ya göre Mehdi, on ikinci imam Haşan Askerinin oğludur.

Babası öldüğü zaman çok küçük olduğu halde onun cenaze namazını kıldırdı, sonra gözden kayboldu. Meh-di’nin, bu gözden kayboluşu süresince dört vekil bıraktığına, bunların aracılığıyla ümmetine buyruklar gönderdiğine inanılır, ölümünden sonra vekillerinin de görevi bitti.

Ancak Şii mezhebinden olanlar, yüce bir imam saydıkları Mehdi’nin ölümüne inanmazlar. Şiilere göre Mehdi
ölmedi, kendini gözlerden sakladı; onu kimse göremez ve bilemez. Kıyamet yaklaştığı zaman saklandığı yerden çıkacak ve Allah tarafından kendisine verilen görevleri yerine getirecektir. Şiiler, Mehdi’nin bu ikinci kayboluşuna gaybubeti kübra (uzun süre gözden kayboluş) derler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.