Mataracı Mehmet Efendi 1879-1953

1879 yılında Rize’de doğdu. 1913 yılında İstanbul’a gitti. Şişli’de fırıncılık yapmaya başladı. 13 Kasım 1918’de İstanbul’un 1. Dünya savaşının galipleri İngiltere, Fransa, İtalya ve Yunanistan tarafından işgalini yaşadı. Boğazda demirleyen savaş gemileri ve İstanbul sokaklarında devriye gezen yabancı devletlerin askerlerini gördükçe hüzünlendi ve ruhunun derinliklerindeki mücadele azmini körükledi.

Fırınlarda ekmek vesika ile satılıyordu. Ordusu dağıtılan hâzinesine el konulan Osmanlınm eldeki mevcut askerlerinin iaşesini karşılamak mümkün olmuyordu. Cephelerden dönen Osmanlı zabitleri de İstanbul’da toplanıyordu. Sık sık ekmek almak için Mataracı Mehmet Efendinin fırınına uğrayan bu insanlar bir gün bir suprizle karşılaşırlar. Mataracı Mehmet Efendi onlara;

  • _Beyler, siz bu memleket için hayırlı işler yaptığınızı tahmin ediyorum. Bu fırından istediğiniz kadar ekmeği bedelsiz ve vesikasız alabilirsiniz der.

O günün şartlan içinde böyle bir fedakârlığı yapmak kolay değildi. Nitekim bu durum şüphe uyandırdı. Çünkü muhatapları Recep Peker, Celal Bayar ve Kılıç Ali idi. Kılıç Ali’nin,

  • _Sen bu kaynağı nerede buluyorsun ? sorusuna,
  • _Beyler kaynağım sizlersiniz. Milletimizdir. Ben Rize’li

Mehmet Mataracı’yım der.
Toplanan istihbarat bilgilerinin olumlu çıkması üzerine Şişli’deki eve toplantıya çağrılır. Bu toplantılar Milli Mücadelenin ilk kıvılcımlarının tutuşturulduğu toplantılardı. Mehmet Mataracı için düşünülen Batum üzerinden gelecek silah ve cephanenin Ankara’ya emin bir şekilde ulaştırılmasını sağlayacak güvenli bir el dir.

Ve bu da bulunmuştur. Bu Mehmet Mataracıdır. Rize’ye dönen Mehmet Mataracı arkadaşlarıyla birlikte Batum’a geçer ve gerekli organizasyonu kurar. Alınan silahlar Sadıkzadelere ait gemilerle taşınacaktır. Öyle de yapılır.

İnönü’de, Sakarya’da, Afyon ovasında vuruşan Mehmetçiklere Karadeniz’den gönderilen silah ve cephanede onun eli vardır. Rize’den cepheye gönderilen gönüllülerde de o vardır. Derken Afyon ovasında kopan fırtına tüm Anadolu’dan istilacıları silip süpürür ve Akdeniz’in sularına gömer.

Sonsuza kadar. Tarih 17 Eylül 1924′ tür ve M. Kemal Rize’de dir. Mehmet Mataracı’nın misafiridir. Cumhuriyet ilan edilmiş, Anadolu’da yeni bir güneş doğmuştur. Bu güneş Türklüğün dünya durdukça var olacağının haberini vermektedir.

Cumhuriyet Halk Fırkasının kuruluşu ile birlikte 1950 yılına kadar il başkanlığını da yapan Mehmet Mataracı Ağustos 1953 tarihinde öldü. Mezarı Rize Tophane mahallesinde, aile mezarlığmdadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.