Mandalinanın Faydaları Nelerdir

Mandalina: Ilıman iklimlerde yetiştiriken tatlı, sulu ve hoş kokulu bir meyve olan mandalina, portakal ile benzer özellikler taşır ve özellikle C vitamini açısından zengindir. Ayrıca, A ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum, demir, brom ve fosfor minerallerini içerir. Mandalinanın kabuğu ise P vitamini açısından zengindir.

Mandalinanın Faydaları: Kanı temizler. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Damar setliği ve felçte faydalıdır. Sinirleri yatıştırır. Akşam yemeğinden sonra yenecek 1-2 mandalina uykusuzluk çekenlere faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip olanlara iyi gelir..

Mandalina Nasıl Kullanılır? Taze meyve olarak yenebileceği gibi reçeli de yapılabilir. Ayrıca, kabuklarından esans elde edilir. Özellikle Kabukları ince kıyılıp doğrudan ya da kek, pasta gibi tatlılara katılıp yenirse kalp ve damar sağlığı açısından faydası görülür.

One thought on “Mandalinanın Faydaları Nelerdir

  1. Mandalina sağlık açısından çok faydalı bir besin. ancak halkımız tükerken bilinçsizce tüketmektedir. Bir seferde neredeyse 1 kilo mandalina yiyen insanlarımız bulunmakta. Bu çok yanlış. Mandalinayı bir seferde değilde günde belirli aralıklarla tüketmeniz daha sağlıklı olacaktır. Çünkü c vitamini vucutta depolanan bir vitamin değildir. 4 saat içersinde vucuttan atılır. Bu nedenler bir seferde değilde 3-4 saate bir bir veya 2 tane mandalina tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.