Kuvars nedir

   29.11.2019
   829
   Kuvars nedir

   Oldukça saf silis (SIO2) kristallerine verilen ad. Özgül ağırlığı 2,65 g/cm3, sertliği 7 olan kuvarsa doğada çokça rastlanır. Heksagonal sistemde kristalleşen kuvars, doğada kristal ya da amorf (biçimsiz) halde bulunabilir, içindeki yabancı maddelerin cins ve miktarına göre, saydam, renkli ya da yarısaydam durumdadır.

   Başlıca kuvars çeşitleri şunlardır: Saydam ya da renkli dağ kristali (necef taşı); kahverengi dumanlı kuvars; sarı renkli sitrin; portakal renginde medeira sitrini; yeşil renkli klor itli kuvars; menekşe renkli mor necef (ametist); kan renginde yemani; pembe renkli hematoyit kuvars; içinde mika bulunan kırmızı renkli yıldız taşı (aventurin); içinde tutam halinde rutil iğneleri bulunan Venüs saçı; içinde amyant lifleri bulunan kedigözü. Kumlarda bolca bulunan kuvarsın saf olmayanları içinde demir vardır.

   Beyaz kum olarak bilinen oldukça saf kuvarslar camcılıkta kullanılır. Kuvars kristali mor-ötesi ve kızılaltı ışınımlara saydamdır; bu bakımdan morötesi lambaların hazırlanmasında kullanılır. Piezo-elektrik olay göstermesi J. ve P. Curie tarafından ortaya kondu.

   Bu özelliğinden dolayı elektronik sanayiinde osilatör olarak kullanılır. Ergitilen kuvarstan, ısınınca genleşme oranı çok düşük olan bir cam elde edilir. Ani sıcaklık değişikliklerinden etkilenmesi istenmeyen malzemelerin yapımında kuvarstan yararlanılır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.