Kunduz Nedir? Kunduz Özellikleri

   03.12.2011
   3.151
   Kunduz Nedir? Kunduz Özellikleri

   Kunduzgillerden kuyruğu geniş ve yassı, art ayak parmaklarının arası perdeli, ağaçlan kemirerek beslenen, su kıyılarında yaşayan, yuvalar ve su setleri kuran, postu değerli bir hayvandır.

   Kunduzgiller ailesi memeliler sınıfının kemiriciler takımının, yılan dişliler alt takımının, sincabımsılar bölümüne girer.

   Ailenin en bilinen özellikleri, kemirerek devirdikleri kütüklerden su kenarlarına kurdukları köy fırınına benzer yuvalarıdır.

   Çok iyi yüzerler Kemiriciler takımının en büyüklerinden olan kunduzun ağırlığı 40 kg’a ulaşabilir. Vücudu çok sık tüylü ve su geçirmez bir kürkle kaplıdır. Bu kürk çok değerlidir.

   Kunduzun ömrü otuz yıl kadardır. iki yaşında yavrulamaya başlar. Ancak yine de soyu çok azalmıştır. Bu azalmada kunduzun, kastor denilen değerli kürkü için insanlarca avlanmasının payı büyüktür.

   Günümüzde Fransa, Almanya ve Polonya’da yalnızca birkaç bin kadar kunduz vardır. Dişi ve erkek kunduzlar birlikte yaşarlar. Şubat ayında su kenarında çiftleşirler.

   Gebelik süresi yüz gün kadardır. Yavrular gözleri açık doğar ve tüyleri yumuşaktır, iki üç hafta anneleri tarafından kısa bir süre emziri-lip, sonra da yaprakla beslenen yavrular, bu süreyi doldurduktan sonra babalarının denetiminde yuvadan ayrılırlar.

   YORUMLAR

   1. sa ben 2018’den geliyorum :D

   2. Anonim dedi ki:

    Güzel anlatıyorlar

   3. gamze nur güzel dedi ki:

    çok güzel beyendim yani. yayınlamaya devam edin