Kemal Nebioğlu

21.11.2018
1.423
Kemal Nebioğlu

Sendikacı- Siyasetçi

DİSK Genel Başkanı

Türkiye İşçi Partisi Kurucusu

Türkiye işçi Partisi Genel Sekreteri

Tekirdağ Milletvekli

5 Aralık 1926 Tarihinde Rize- Ardeşen’ de doğdu. İlkokulu Kars’ta, Ortaokulu Van’ da, Lise’ yi Trabzon’ da bitirdi. Çalışma hayatına Diyarbakır Belediyesinde 1946 yılında başlayan Nebioğlu, sendikacılığa da ilk adımını Oleyiş Sendikasında attı.

İstanbul İşçi Sendikaları Birliği; Türkiye Petrol-İş Sendikası Genel Sekreter Yardımcılığı; Türkiye Gıda Otel Lokanta İşçileri Sendikası Genel Sekreterliği yaptı.

1965 Yılında “Türkiye Gıda İş Sendikası Genel Başkanlığına” seçildi. 13 Şubat 1967 Tarihinde Türkiye Maden-İş Sendikası Genel Başkanı Kemal Türkler, Türkiye Lastik-İş Sendikası Genel Başkanı Rıza Kuas, Türkiye Basın- İş Sendikası Genel Başkanı İbrahim Güzelce, Zonguldak Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Mehmet Alpdündar ile birlikte DİSK (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu)’ i kurdu.

DİSK’te genel yönetim kurulu üyeliği, yürütme kurulu üyeliği, genel başkan vekilliği yaptı. 18-19 Ocak 1992 tarihinde yapılan DİSK genel kurulunda konfederasyon genel başkanlığına seçildi.

Aktif sendikacılık hayatının yanında siyasetle de ilgilenen Nebioğlu, onbir sendikacı ve işçi arkadaşıyla birlikte 13 Şubat 1961′ de “Türkiye İşçi Partisi” ni kurdu.

Türkiye İşçi Partisi Genel Sekreterliği, İstanbul ve Ankara il başkanlığı, genel yönetim ve yürütme kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. Tekirdağ Milletvekili olarak parlamentoya da giren Nebioğlu, burada TİP Meclis Gurup Başkan Vekilliği yaptı.

2006 Yılında İstanbulda Hayatını Yitirdi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.