Kedilerin Özellikleri (Kedilerin Hayatı – Yaşamı ve Üremesi)

KEDİ, kedigillerden bir memeli türüdür. Omurgalı hayvanlardan memeliler sınıfının, etçiller takımının yarıkayaklılar alt-takımına giren bir üst aile olan kedimsilerdendir. Kedimsiler, kedigiller, miskkedisigiller ve sırtlangilleri de içine alan geniş bir üst ailedir. Kedigiller ailesiyse evcil kediden aslan ve kaplana dek geniş bir tür grubunu içerir. Bu ailenin üyelerinin parçalama işine yarayan köpekdişleri çok gelişmiş olup çeneleri güçlüdür.

Genel olarak narin vücutlu olup vücutları yumuşak tüylerle örtülüdür. Kasları çevik, bacakları kısa fakat güçlüdür. Tabanlarında gürültü çıkarmadan yürümeye yarayan yastıklar bulunur. Kanca tırnaklar, kullanılmadığı zaman parmakların ve tüylerin içinde bulunur. Ancak çita tırnaklarını içeri çekemez. Tırmanabilme yetenekleri bulunan kedigillerin pençeleri çok keskindir. Ailenin çok bilinen üyeleri şöyle sayılabilir: Evcil kedi, yaban kedisi, aslan, jaguar, pars, kaplan, kaplan kedisi, bozkır kedisi, puma, uzun kuyruklu kedi, vaşak, çita.

Eski dost: Kedigillerin insana en yakın türü olan evcil kedinin ilk kez Mısırlılarca evcilleştirildiği sanılmaktadır. Ancak bugün bütün dünyada yaygın olan evcil kedi, aynı yabanıl türlerden evcilleştirilmemiştir. Örneğin Avrupa evcil kedilerinin Afrika çalı kedisinden ya da Avrupa yaban kedisinden; Hindistan evcil kedilerinin Hint çöl kedisinden evcilleştirildiği sanılmaktadır.

Büyük Ansiklopedi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.