Keçilerin Özellikleri (Keçilerin Hayatı – Yaşamı Ve Üremesi)

30.11.2019
2.355
Keçilerin Özellikleri (Keçilerin Hayatı – Yaşamı Ve Üremesi)

Keçi, Sarp Yamaçlara Raht Bir şekilde Tırmanabilen harika bir hayvan.Uçurum kenarlarında ve patikalarda korkusuzca dolaşmaktan asla çekinmezler.Bu sebeble dolayıdırki Sarp geçitlere ve zor yollara keçiyoluda denmektedir.Evcil Olan keçiler Derisi, sütü ayrıca tiftiği için bakılmaktadır.Yaşlı bir erkek keçinin önderliğinde gezen keçiler Taze filiz ve yaprakları sevmektedirler.

Keçiler boynuzlugiller (Bovidae) familyasının sığırlar (Bovinae) alt familyasından Capra cinsini oluşturan memelilere verilen ad. Sarp yamaçlara rahat tırmanır, patika ve uçurumlar kenarında dolaşmaktan çekinmezler. Bundan dolayı zor geçitlere keçiyolu denir. Evcil olanları sütü, derisi ve tiftiği için beslenir. Taze filiz ve yaprakları severler. Otları kökleriyle sökerek yediklerinden toprağın verimini azaltırlar.

Yaşlı bir erkeğin önderliğinde sürü halinde gezerler. Yabanileri ormanlarda çalı ve genç ağaçların filiz ve kabuklarını yediğinden büyük zararlara sebep olurlar. Yavrusuna oğlak, erkeğine teke denir. Malta keçisi, boynuzsuz bir keçi cinsidir. Gerdanında memeye benzer iki uzantı mevcuttur. Beyaz ve uzun tüyleriyle dikkat çeken Keşmir ve Ankara keçisi, tiftiği çok beğenilen keçi cinslerindendir. Malta keçisi ile Saanan keçisi, dünyada en çok süt veren keçi cinslerindendir. Bu keçilerin yıllık laktasyonu 1000 kg civarındadır. Genelde keçilerin derileri eldiven, çanta ve ayakkabı yapımında, kılları ve yapağıları ise dokumacılıkta kullanılır.

Keçilerin sütü az yağlı ancak besleyicidir. Keçiler, eski çağlardan beri evcil olarak insanoğlunun hizmetindedir. Türkiye’de Ankara keçisi, tiftik keçisi ile kıl keçisi yetiştirilir. Keçilerin gebelik süreleri 23 hafta kadardır. Genellikle 1-2 yavru doğururlar. Yavruları kıllı ve gözleri açık doğar. Birkaç saat içinde annelerini takip etmeye başlarlar. Oğlaklar 6 ay içinde erginleşip üreyebilirler. 12-15 yıl kadar yaşarlar.

YORUMLAR

  1. irmak dedi ki:

    odevime yardimci oldu tsk

  2. opik dedi ki:

    what your name?