Katırların Özellikleri (Katır Hayatı – Yaşamı ve Üremesi) Nedir

03.12.2019
2.499
Katırların Özellikleri (Katır Hayatı – Yaşamı ve Üremesi) Nedir

Katır (Equus mulus), Bir sişi at ile bir erkek eşeğin Yavrusudur Katırlar. Katırların Hem Erkedi hemde dişisi kısrıdır. Bu melezler nadir bir şekilde dörtnala koşarlar. Sesleri ne atın kişnemesine nede eşeğin anırmasına benzemeyen bir anırmadır.

Erkek atla dişi eşekten olan katırlara «bardo» (Equus hinnus) derler. Bu hayvan katırdan küçük olduğu gibi, onun kadar güçlü de değildir. İnsanoğlu tarihte öncesinden bugüne katır yetiştirmiş ve hizmetinde kullanmıştır.

Bu hayvanlar bugün hâlâ askerî nakliye işlerinde kullanılmakta ve özellikle dağlık arazideki savaşlarda işe yaramaktadır. Katırlar atla eşeğin özelliklerini birleştirmiş hayvanlardır. Hem ağır işe tahammüllüdür, hem de uzun süre yorgunluk nedir bilmeden çalışırlar. Tabiat bilgini Darwin, Güney Amerika’nın dağlık bölgelerinde katır sürülerinin tecrübeli ve yaşlı kısrakların idaresinde yol aldıklarını anlatır. «Madrina» olarak lâkaplandırılan bu kısrakların boynunda zil vardır. Katırlar «madrina» ya çok bağlandıklarından onları birbirinden ayırmak imkânsız gibi bir şeydir.

YORUMLAR

 1. eda akkaya dedi ki:

  at ve esek’e benziyor.. :D

 2. Anonim dedi ki:

  Eşşeğin geni ve Atın Geni birleşince kainat ıskat ediyor durduruyor…

  burada bize verilmiş çok güzel bir hadise yokmu ?

  Bugünkü kısırlık sebeplerinin başında da bu gelmiyormu ?

  üretilen tohumların çoğunun geniyle oynana oynana başlamadımı bu kısırlık ?

  Rabbim ne güzel örnek vermiş değilmi ?

  Bu konuyu görebilmemde büyük katkısı olan Rahmetli ALİ İHSAN TOLA Ağabeyi , Saygıyla Anıyor Sizden de Ruhu için Fatiha okumanızı istiyorum..

 3. aysel dedi ki:

  tabi bilimsel çalışmalarla

 4. ali fuat dedi ki:

  bence katırlar üreyebilir