Kansız Ali 1890-1923

   08.04.2010
   3.397
   Kansız Ali 1890-1923

   1890 Yılında Rize’nin Aron (Sütlüce) köyünde doğdu. Kendisini tanıyanlar Onun gözü pek, cesur ve çevresine güven telkin eden bir yapıya sahip olduğunu söylerler. Arkadaşlarıyla birlikte, Rusların Rize’yi işgaline karşı savaşan Kansız Ali, Ruslar çekilirken de halkın zarar görmemesi için tedbirler alır. Kendi milis grubuyla birlikte, çekilmekte olan Rus konvoylarını sınıra kadar izler.

   Daha sonra İpsiz Recep Çetesiyle birlikte İzmit-Kandıra bölgesine giden Ali, burada bir grup milis gücüne komuta etmektedir. Gerek işgal kuvvetleri ve gerekse de Rum ve Ermeni çetelerine karşı savaşan Kansız Ali İpsiz Recep Çetesinin esas \ıırucu gücüdür. Yunan ordusuna karşı savaşlarda uyguladığı gerilla taktikleriyle “kayıp vermeden vur kaç’ı en iyi uygulayan reis ” olduğunu ispatlamıştır.

   19-22 Ağustos 1921 Tarihinde Sakarya ırmağı boyunca cereyan eden ve özellikle Rum köy vuruşmasında büyük kahramanlıklar gösterdi. Büyük Taarruzun Afyon cephesinde de savaşan Kansız Ali, İzmir’e doğru akan birliklerle beraber 9 Eylül 1922′ de İzmir’dedir. Zaferden sonra Ankara’ya gider. Mustafa Kemal’le görüşen Kansız Ali İzmit’e istiklâl madalyası ile döner. İzmit- Karasu Kızılcık köyüne yerleşir. 9 Eylül 1923’te bir suikast sonucu öldürülür. Öldüğünde daha 33 yaşında idi.

   YORUMLAR

   1. Anonim dedi ki:

    İpsiz Recep öldürmedi Oflular öldürdü

   2. Ümit dedi ki:

    Benim dedem annemin babasi salih kansizmis bag varmi merak etim

   3. Ümit dedi ki:

    Selam benim dedem salih kansiz mis rizeli acaba bir bag varmi

   4. RAFET KANSIZ dedi ki:

    Bende KANSIZ ALİ’nin torunuyum Yalovada yaşıyorum büyük dedemin mezarının nerede olduğunu bilmiyorum

   5. yener akpulat dedi ki:

    kansız ali benim dedemdir.suikas sonucu ölmemiştir.izmirde değil rizenin pazar ilçesinin hamidiye köyünde vefat etmiştir kabribe köyümüzün mezarlığındadır

    1. Anonim dedi ki:

     kansız ali nin mezarlıgı pazarda olduna eminmisin ve sen nasıl torunu oluyosun bende torunuyum hep akrabalarını aradım ama kimseyi bulamadım

    2. Eminekansiz dedi ki:

     Suikast degil ipsiz recep tarafindan oldurulmustur

   6. orhan kansız dedi ki:

    bizden sonrada giden varmış meyersem aynı soy ismini taşıyoruz alah rahmet eylesin