Kahve İçmenin Yararları ve Zararları Nelerdir

29.11.2018
1.040
Kahve İçmenin Yararları ve Zararları Nelerdir

KAHVE (Coffea arabica) – Kahve, kahve ağacı dediğimiz, dört, beş metre uzunluğundaki bir ağacın meyvasıdır. Kahve birçok sıcak memleketlerde yetişirse de Brezilya ve Yemende yetişen kahve, en iyi çeşitten ve en makbul olanıdır. Kahve kavrulduğu zaman esmer bir renk alır ve hâsıl olan (cafeon) adındaki maddeden dolayı güzel Mr koku kazanır.

Kahve taneleri, çiğ halinde iken ufak, bir tarafları yarık, yeşil çekirdeklerden ibarettir. Kahvede (yüzde 1-2) nisbetin-de (cafeine) dedikleri tesirli bir madde vardır. Bundan başka,kahvenin içinde azotlu, yağlı, şekerli ve madeni bir takım maddeler daha bulunur. Kahve taneleri, kavrulup dövüldüktensonra, sıcak şekerli veya şekersiz su ile karıştırılarak içilir. Kahvenin bu hazırlanışı, her memleket halkının zevkine göre, başka başkadır. Bazı yerlerde haşlama, bazı yerlerde pişirme suretinde kullanırlar. Biz memleketimizde kahveyi, en ziyade, pişirerek içmek suretile kullanmaktayız.

Kahvenin Faydaları

Kahvenin vücuda tesiri, içindeki (Cafeine) den dolayıdır. Bu madde beyini tenbih edip uyandırıcı bir tesir gösterdiği için uyku hallerinde, afyon gibi uyuşturucu maddelerle zehirlenmelerde, yarım baş ağrıları ile diğer sinir ağrılarında faydalı olur. Kahve yorulan beyini dinlendirir. Vücuda kuvvet ve çeviklik verir.

(Cafeine), kalbi kuvvetlendirip damarlarda kan dolaşmasını kolaylaştırır.

Fakat kahvenin aşırı derecede kullanılması, insana uykusuzluk, sinirlilik halleri vereceği için zararlıdır. Kahve, küçük çocuklara, kan tazyiki yüksek olanlara yaramaz. Hülâsa, kahvenin azı beyini uyandıran, kalbi kuvvetlendiren bir ilâç oldu ğu halde çoğu vücuda zarar vermektedir. Bunun için kahve iç-mekte itidal göstermek, sağlık bakımından lüzumlu bir tedbirdir.

Kahvenin Zararları

Kalp
Aşırı kahve tüketimi kalbin ritmini olumsuz yönde etkiliyor. Kahvenin içerdiği kafein fazla tüketildiğinde, kalpte ritim bozuklukları meydana gelebiliyor. Düzensiz kalp atışları kalp çarpıntısına ya da taşikardi gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor. Doktorlar özellikle kalp hastalarının sınırlı miktarda kahve içmelerini tavsiye ediyor.

Tansiyon
2003 yılında Edinburgh Üniversitesi uzmanlarının yaptığı bir araştırmayla, kahvenin tansiyona olan etkisiyle ilgili görüşler yeni bir ivme kazandı. Düzenli olarak günde dörtbeş bardak kahve içenler üzerinde yapılan araştırmalarda kandaki basınç, yani tansiyon hızla yükseldi. Yapılan testlerde, yüksek miktarda kahve tüketiminin tansiyonu hızla yükselttiği görüldü.

Mide
Kahve, ülser gibi mide rahatsızlıklarına neden olmasa da, bu hastalıkların varlığında kötüleşmesini tetikliyor. Kahve, midenin asit salgılamasını uyarıyor.

Şeker hastalığı
Bu sene açıklanan iki raporda; kafeinin Tip 2 şeker hastalığı üzerindeki etkileriyle ilgili olarak farklı görüşlere yer verildi. Amerika’da yapılan araştırmalarda, yemek zamanlarında yükselen kan şekeriyle birlikte tüketilen kahvenin şeker hastalığını olumsuz yönde etkilediği ortaya çıktı. İngiltere ise, yapılan bu araştırmanın yetersiz olduğunu ve Tip 2 şeker hastalığının kahveden olumsuz yönde etkilenmediğini açıkladı. Uzmanlar kahvenin içindeki kafeinin değil, minerallerin şeker hastalığına karşı koruyucu bir etkisi olduğunu savunuyorlar.

Su kaybı
Uzmanların bir kısmı kahvenin vücutta sıvı kaybına neden olduğunu savunurken, bir kısmı da bu kaybın önemsiz derecede az olduğunu savunuyorlar.

Migren
Kahve uzun zamanlardan beri migreni tetikleyen uyarıcıların başında sayılıyor. Kahvenin bileşenlerinin beyinde bulunan kan hücrelerini tetikleyerek migrene neden olduğu, araştırmalarda görülüyor.

Vitamin ve mineral kaybı
Kafein, vücudun demir ve diğer besinleri emmesini engelliyor. Ayrıca, kalsiyumun idrar ile vücuttan atılmasına neden oluyor. Bu da osteoporoz (kemik erimesi) riskini artırıyor.

Doğurganlık
Kafeinin doğurganlığı olumsuz yönde etkilediği biliniyor. Günde üç fincan veya daha fazla kahve içmek, kadının doğurganlık oranını azaltıyor. Çünkü aşırı miktarda kafein tüketimi yumurtlamayı olumsuz etkiliyor. Bu konuda çarpıcı bir başka sonuç ise, Brezilya’dan geliyor.

Brezilya’da bulunan Sao Paulo Üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmalarda, her gün düzenli olarak kahve içen erkeklerin içmeyenlere oranla daha güçlü spermleri olduğu kanıtlandı. Kafeinin spermin üzerinde uyarıcı etkisi olduğunu savunan uzmanlar, bunun merkezi sinir sisteminde de aynı etkiyi gösterdiğini iddia ediyorlar.

Hamilelik
Kafeinin anne karnındaki bebeğe zararlı olduğu biliniyor. Uzmanlar, hamile kadınların günlük kafein tüketme sınırlarının 300 mg olduğunu belirtiyorlar.

YORUMLAR

  1. Anonim dedi ki:

    Afferim

  2. gamze dedi ki:

    çocukların kahve içmesi zararlımıdır