Kafur Bitkisinin Faydaları Nelerdir

29.11.2018
1.224
Kafur Bitkisinin Faydaları Nelerdir

KÂFUR (Camphre) – Kâfur ağacı dedikleri bir ağaçtan çıkarılan özel kokulu bir maddedir. Bu ağaç, en ziyade, Japon, yada yetişmektedir. Kâfur, renksiz, şeffaf bir cisimdir. Lezzeti acımtrak ve yakıcıdır. Alkolde, etherde, yağlarda erir Gliserinde erimez.

Kafur Faydaları

Kâfur, beyine ve sinir lere uyandırıcı ve kuvvet verici bir tesir yapar. Vücuttaki kan dolaşımı kâfur sayesinde kuv vetlenir. Kâfur kalbin kuvvetini de arttırmaktadır. Onun i-çindir ki, kâfurlu yağ, hekimlikte kalbi ve damarları zayıflamış hastalara, deri altından şırınga edilmek suretile, kullanılan pek meşhur, pek şifalı bir ilâç halindedir. Kâfur ayni za manda beyindeki teneffüs merkezlerini de uyandırıp kuvvetlendirdiğinden (zatürree) gibi akciğer hastalıklarında büyük faydası vardır.

Bu iyiklerinden dolayı kâfurlu yağı, bütün ateşli hastalarda, hekimler hastalarına sık sık ve muvaffakiyetle tatbik ederler. Bu iş için kâfur (yüzde on, yüzde yirmi, yüzde yirmi beş) nisbetlerinde teni z zeytinyağı ile karıştırılarak hazırlanır. Bu gün mikroplar üzerine çok tesirli olan yeni antibiyotik ilâçlar sayesinde mikroplardan ileri gelen ateşli ha., talıklarda (Kâfurlu yağ) ın kıymeti kalmamış gibidir.

Kâfurlu alkol deri üzerine sürüldüğü zaman deriyi kızartır. Oradan vücuda girerek sinirler ü-r.nrine tesir eder. Ağrıları teskin etmek hassasını gösterir. Onun içindir ki, bir çok romatizma ağrılarında kâfurlu alkol ile friksiyonlar yapmaktan büyük faydalar elde olunur.Kâfurlu alkol, ev eczanelerinde daima bulunan iyi bir ev ilâcıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.