Kabağın Faydaları Nelerdir

   29.11.2018
   538
   Kabağın Faydaları Nelerdir

   ABAK (Cucurbita) her yerde, pek meşhur olmuş bir bitkidir. Kabağın pek çok çeşitleri vardır: (Sakız ‘ca-bağı), (Helvacı kabağı), (Balkabağı), (Asma kabağı), (Su kabağı) bunlar arasındadır.Kabakların içinde, cinsine göre, az veya çok miktarda sekerli madde vardır. Kabak gıdalarımız arasında önemli bir yer tutmaktadır.

   Kabağın Faydaları

   Hekimlikte en ziyade işe yarayan helvacı kabağına çekirdekleridir. Bunun içinde (Pioresine) adında tesirli bir madde vardır ki, bu madde, çekirdeğin üzerini kaplıyan sert kabuğun altındaki yeşil kısıcıdadır.

   Bu tesirli madde dolayısile kabak çekirdeği (Tenya) dedikleri barspk şeritlerini düşürmekte kullanılan iyi bir ilâçtır. BaşX-x barsak kurtlarını da düşürür. Herkese ve bilhassa çocuklara verilebilir. Çünkü hiç bir zaman zehirli tesiri yoktur. Çocuklara (40), yaşlılara (100) gram miktarında verilecek kabak çekirdeği Tenyaların kolaylıkla düşürülmesine yardım eder.

   Çekirdeği havanda döverek şurup, bal, şeker gibi maddeler le karıştırmak suretile hastayn verilir.Kabak çekirdeği bu maksau”. kullanıldıktan sonra üzerine bir de müshil verilecek olursa bar sak kurtlarının daha kolaylı £h düşürülmesi mümkün olur.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.