Jöns Jacob Berzelius Kimdir?

01.12.2019
1.163
Jöns Jacob Berzelius Kimdir?

İsveçli kimyacı (Wafversund 20 ağ. 1770 -Stockholm 7 ağ. 1846). Tıp öğrenimi gördü. Stockholm tıp ve eczacılık fakültesinde yardımcı profesör (1802), sonra profesör (1806).

Öğretmenlikten ayrılarak (1832) yalnızca İsveç Bilim Akademisi sekreteri ünvanını korudu ve hükümetin onun için yaptırdığı evinde, kendini çalışmalarına verdi. Çalışmalarının başlıca bölümü kimyasal oranlarla ilgili bir sistem kurulmasıdır. 1807’de başladığı çalışmalarını 1819’da yayımladı : Kimyasal Oranlar Kuramı Üstüne Denemeler. O dönemde Dulong ve Petit ile Mitscher-lich’in yasaları henüz bilinmiyordu.

Berzelius, söz konusu yasaların bulunmasından sonra, atom ağırlıkları tablosunu düzeltti ve yeniden yayımladı (1826). Berzelius, temel maddelerin tüm kimyasal bileşikleri oluşturmak için hangi oranlarda birleşebileceklerinin hesaplanabileceğini anlamıştı Bunun için tüm elementlerin orantılı sayılarını bulmak amacıyla yeterince çok sayıda tuzun analizini yapmak yeterliydi.

Bu sayıların ortak bir temele indirilmesi gerekiyordu. Böylece Dalton, Proust ve Richter’in yasaları Berzelius’un çalışmaları sayesinde kesin bir bilim halim alan kimyanın yeni özelliğini yansıtan, modern simge sistemini doğuracaktı. Dalton, sisteme temel olarak en hafif element hidrojenin a-lınmasını ve değerinin verilmesini önermişti.

Deneylerine dayanan Berzelius en çok bileşimin yapısına giren element olan oksijeni seçti ve 100 değerini verdi. Her maddedenin simgesine, bu maddenin oksijenle en düşük birleşme oranını temsil eden bir sayı verdi.

Ama çağında atom kavramı henüz iyi tanımlanmamış olduğu için, tablosu kesin bir sistem halini alamadı. Ama bu sınıflama sonunda, tuzla-rin bileşimi, Lavoisier’nin düşüncelerine uygun ikici bir kuramla açıkladı: Nötr tuzların, elektronegatif bir oksit ile elektropozitif bir oksidin birleşmesinden oluşması gerekiyordu.

YORUMLAR

  1. Anonim dedi ki:

    hakkaten güzel

  2. demircan dedi ki:

    Saolun elinize saglik…