İzlanda Yosunun Faydaları Nelerdir

25.11.2009
658
İzlanda Yosunun Faydaları Nelerdir

İZLANDA YOSUNU (Cetraria İslandica) — Bu bitki bir kök veya bir yaprak değil, bir yosundur. Dağların üzerindeki ormanlıklarda ve kayalıklar üzerinde bulunur. Zeytuni yeşil renkte, dantel gibi tırtıllı parçalar halindedir. Yaz esnasında buralardan toplanıp kurutulur ve saklanır.

İzlanda Yosunun Sağlığa Faydaları

Tabiat İzlanda yosununa bir çok şifalı hassalar bağışlamıştır. (10) gram miktarındaki yosun, bir litre suda çay gibi haşlanarak çorba kaşığı ile içilirse göğsü yumuşatır, öksürüklere iyi gelir. Ayni zamanda barsak bozukluklarından ileri gelen ishallerde iyi bir ilâç olur. Bu bitkiden yapılan şuruplar, nefes darlıklarının ve göğüs hastalıklarının ilâcı olarak kullanılmıştır.

İzlanda yosunundan hazırlanacak sulara portakal çiçeği suyu veyahut diğer çiçek sularını karıştırmak suretile lez-zetini hoşa gidecek bir hale sokmak mümkündür, izlanda yosunu, eski hekimlikte çok kullanılmış bir bitkidir. Bugünkü hekimlikte kullanılışı azalmışsa da bütün bütün terkedilmiş değildir.Bulunduğu takdirde evlerde zehirsiz ve zararsız bir ilâç olarak kullanılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.