İsmail Türüt

21.11.2018
1.546
İsmail Türüt

İsmail Türüt Çocuklu Bir Ailenin İkinci büyük çocuğu İsmail Türüt.1965 Yılında Rize

Merkeze bağlı Ambarlık köyünde doğdu.Babası Mustafa Türüt çay fabrikasında işçi iken Annesi Hamdiye Türüt ise ev Hanımıydı.

İlk okulunu Ambarlık ilk okulunda okudu.İsmail Türüt Yaz aylarında çobanlık yapan başarılı sanatçımızın o yıllarda tek hayali İstanbul’a gidebilmek ve şarkı söyleyebilmekti.

İlk Okulda Hayallerinde olan şarkı söyleyebilme hayali 1979 yılında gerçekleşir.İlk Kez gittiği İstanbul’da Bahçeli evlerde bir yakının sahibi oldu markette işe girer.İsmail Türüt Burada Bir yıl çalışan Türüt daha sonra bebekte bir fırında çalışmaya devam eder.

İsmail Türüt Başarılı Sanatçımız Bu arada hem çalışıp hemde çay bahçelerinde, üçüncü sınıf gazinolarda ve düğün salonlarında uvertür olarak çalışır.

ve Yıl 1982!

İsmail Türüt İlk kaseti olan “LAZ UŞAĞI”nı çıkartır.İsmail Türüt ün Kaset ve sahne çalışmaları yıllarca böyle devam etti. Karadeniz’de Büyük bir isim olan İsmail Türütün Kasetleri Yüz binlerce sattı.

1998 yılı, İsmail Türütün Hayatının Dönüm noktası oldu.

İsmail Türüt Bu zamana kadar 20 kaset yapmış olan Türüt yalnızca Karadeniz’de tanınırken, 1998 yılında İbrahim Tatlıses’in sahibi olduğu İDOBAY müzik firmasıyla çalışmaya başladı.

İsmail Türüt Sanat hayatına sıfırdan başlamış gibi bir çalışmanın içine giren sanatçımız bir anda Türkiye’nin gündemine “OFLU İLE BAYBURTLU” kaseti ile oturdu.

Bu zaman dilimi içersinde çok başarılı çalışmalara imza atan karadenizli sanatçımız, Karadeniz müziğini tüm Türkiye’ye sevdirdi.

Kanal 7 televizyonunda 7 yıl boyunca aralıksız bir şekilde Türüt SHOW programını yapan Türüt, soyadını taşıyan bu programa TGRT ekranlarında devam etti.İsmail Türüt Yine TGRT televizyonuna TİRVANA isimli 26 bölümlük bir dizi çekti. 15 parçasına klip çekip, sevenlerinin beğenisine sundu.İsmail Türüt 100’ün üzerinde söz ve müziği sanatçımıza ait esere imza attı.

İDOBAY firmasının kapanmasıyla bu şirketten ayrılan Türüt hemşerisi olan İSKENDER ULUS’un sahibi olduğu ULUS MÜZİK firması ile anlaştı.

Türkiye’de yurtiçi ve yurtdışında olmak üzere en çok konser veren 5 sanatçıdan bir tanesidir Başarılı sanatçımız.

Evli olan ve ikisi kız ikisi erkek olmak üzere 4 çocuk babası İsmail Türüt. Çocukları ise Deniz (18), Yasemin (11), Miraç (9) ve Nazlıcan (7).

Kimse Benim kadar iyi Muhlama Yapamaz

Başarılı sanatçımız İsmail Türüt 3-4 yıl kadar cimil yaylasında çobanlık yapar.Yaylada Türkü söylemeye başladığını söyleyen Sanatçımız “Yaylalar türkünün, özgürce ve içinden geldiği gibi söylenebildiği, kemençenin, kavalın çalınabildiği ve horonun oynanabildiği yerlerdi.Babası Türkü söylemesi yerine sanatçımızın Hafız olmasını istiyordu.

Hatta Bunun için çok çaba sarf etmiş.Arabistana bile gitmesini istemiş.Nitekim başarılı sanatçımız birazda hafızlık eğitimi aldığını belirtiyor.

İsmail Türüt İmkanı olmasına rağmen dünyanın hiç bir ülkesine tatile gitmediğini belirten Türüt; Halen daha çobanlık yaptığı yaylaları ziyaret ettiğini belirtiyor.

İsmail Türüt Her Fırsatta Karadenizin yeşiline koştuğunu anlatan şarkıcımız Anadolumun cennet Karadenizinin cennet yeşilinde oynamak, gezmek, koşmak hep içimde ukde olarak kaldı diyerek buralara olsan sevgisini ifade ediyor.Cimil yaylasında Çobanlık yaptığı zamanlarda Düğünlere davet edilen ve Türkü söyleyen başarılı sanatçımız İyi Muhlama yapmasınıda yaylalarda öğrendim diyor.

Bu konuda O kadar iddialıki, hiçbir Karadeniz kadını benim kadar güzel ve lezzetli muhlama yapamaz diyor.

İsmail Türüt Benim enerjimin Sırrı ANZER BALI

İsmail Türüt Rizenin İkizdere ilçesi Anzer yaylasında yetişen ve binbir derde deva olan Anze balını sıcak su ile içiyor ünlü sanatçımız.Normal bir yaşantısı olduğunu belirten Türüt Kendisinde olan bu alışkanlığı Arkadaşlarınıda alıştırdığını ifade ediyor.

Karadenizli sanatçımız İsmail Türüte sanat hayatında Başarılar Diliyoruz

YORUMLAR

  1. erdalçolak dedi ki:

    ben.rizeden.merkezden.ismail..abi…çok.severek.dinliyorum.iş.hayatına.başarılar.diliyorum

  2. Anonim dedi ki:

    İsmail abiye kötü diyenin aklına şaşayım adam heryerde Rizeliyim diyor Rizeliyi övüyor daha ne yapsın diğer rizeliler gibi trabzonda trabzon dese daha iyi olurdu.

  3. Guzel dedi ki:

    Çok güzel