İngiliz Tuzu Nedir? İngiliz Tuzunun Faydaları Nelerdir

29.11.2018
8.496
İngiliz Tuzu Nedir? İngiliz Tuzunun Faydaları Nelerdir

İngiliz tuzu (Sulfate desoude) Suda kolaylıkla eriyen, beyaz billûrlardan ibaret bir ilâçtır. Tuza benziyen bir madde olduğu için adına (İngiliz tuzu) derler. Lezzeti acıdır. Alkolde erimez.

İngiliz Tuzunun Sağlığa Faydaları

İngiliz tuzunun müshil gibi olan tesiri herkes tarafın dan tanınmıştır. Halk arasında gayet meşhurdur. Bugünkü hekimlikte de tuza benziyen müshiller içinde en çok kullanılan bir ilâçtır.İngiliz tuzunun tesiri sade müshil tarzında değildir. Bu ilâç karaciğer hastalıklarında safra ifrazını kolaylaştırmak, iltihapları ortadan kaldırmak gibi iyi tesirlere de maliktir. (Car-lsbad suyu) gibi birçok içme sularının terkibinde İngiliz tuzu vardır.

Bu içme sularının karaciğer hastalıklarına iyi tesir etmesi de ancak bu sayede mümkün olmaktadır. (2-3) gram gibi az miktardaki ingiliz tuzu, hazımsızlıkları ortadan kaldırıp idrarı söktürücü bir ilâç gibi kullanılır. (5-15) gramlık miktarı barsakları yumuşatır, dışarıya çıkmayı kolaylaştırır.

Daha yüksek miktarları müshil tesiri gösterir.Yaşlı insanlarda, vücudun kuvvetli veya zayıf olduğuna göre, (20-40) gram İngiliz tuzu biraz suda eritilerek bir defada içilecek olursa oldukça şiddetli bir müshil gibi tesir eder. İngiliz tuzu ne kadar çok su içine karıştırılırsa müshil tesirini de o kadar çabuk gösterir.

Çocuklarda yaşa ve bünyeye göre (2-10) gram İngiliz tuzu ile müshil tesiri elde olunabilir.İngiliz tuzunun acı olması ve lezzetinin hoşa gitmemesi dolayısı ile su içine karıştırılıp içilmesi biraz zordur. Onun için bu tuzu içerken nanesuyu, portakal suyu, limon suyu gibi kokulu ve lezzeti değiştirici maddelerle karıştırmak uygun olur. İngiliz tuzu ev ilâcı olarak evlerde de her zaman kullanılır.

Fakat burada dikkat edilmesi lâzım gelen çok önemli bir nokta vardır: Evlerde her zaman sık sık rastlanan mide, barsak bozukluklarında, karın ağrılarında barsakları temizlemek düşüncesi ile hastaya müshil vermek, İngiliz tuzu içirmek gibi bir fikir vardır. Bu fikir doğru değildir.

Çünkü barsak ağrılarında sebep belli olmadan ve bu ağrının altından ne çıkacağı bilinmeden, sadece mide ve barsağı boşaltmak düşüncesiyle, verilecek müshiller, meselâ bir apandisit vakasında, barsağın delinmesine ve hayatın tehlikeye girmesine sebep olabilir. Hele barsak ağrıları, kusma ve ateş ile beraber olursa hiç bir zaman müshil vermeye kalkışmadan hastanın bir an evvel bir doktora gösterilmesine çalışmak icap eder.

YORUMLAR

 1. baransel dedi ki:

  sirkecide rahatlikla bulabilirsiniz bazi aktarlardada mevcuddur

 2. Ayşe(gülsüz) dedi ki:

  İngiliz tuzunu kullanıyorum çok faydasını gördüm. Eczanelerde magnezyum sülfat diye satılıyor ancak reçete ile alınabiliyormuş. Çünkü tansiyon düşürücü etkisi bulunuyormuş bu nedenle doktor reçetesi görmeden vermeyiz diyorlar eczacılar.

 3. Cengiz Akkaya dedi ki:

  Nerde bulurum İngiliz tuzunu sağtesi varmı safra ve böbrek taşına yaratılmı

 4. ayse dedi ki:

  benim midem de vamlı şişiyo bunukullansam faydası olurmu yani tuzu merakla cvp bekliyorum teşekkürler

 5. mustafa dedi ki:

  murat bey böbrek taşı için kekik yağı öneriliyor..

 6. DAVUT KASNAK dedi ki:

  BEN ANNEM İÇİN İNGİLİZ TUZUNU KULLANDIRDIM. sAFRA KESESİNDE ÇAMURVAR DEDİLER AMALİYAT OLMASI GEREKİR DEDİLER. bEN 5 GÜN SABAHLARI AÇK KARINA İÇTİ ALLAHIMA ÇOK ŞÜKÜR ŞİMDİ ŞİŞLİĞİ GİTTİ VE RAHATLADI.

 7. tevhit lacin dedi ki:

  Safra tasim var ingiliz tuzundan dusermi

 8. murat dedi ki:

  bobrek tasım 3 mılım ınglız tuzuyla dusure bılmem mumkun mu

 9. melek dedi ki:

  hepatit c için faydalı mı?

 10. bir umut ver dedi ki:

  ben henüz kullanmadım sadece şunu bilmem gerekiyor benim taşım 3cm büyüklüğünde acaba ingiliz tuzunu içtiğimde safra kanallarından rahatlıkla geçebilecekmi lütfen kullananlar bir cevap yazsın

  1. ferudun dedi ki:

   ARKADAŞLAR BEN 4 GÜN KULLANDIM KULLANMADAN ÖNCE ÖLÜYORDUM AĞRIDAN ALLAHA ÇOK ŞÜKÜR 7 ADET NUR TOPU TAŞ DÜŞÜRDÜM.ARAMAK İSTEYEN BİLGİ EDİNMEK İSTEYEN 5306913476

  2. ünsal dedi ki:

   çok faydasını gördüm,İbrahim gökçek beye teşekkürler.Allaha şükürler olsun.