İncirin Faydaları Nelerdir

29.11.2018
916
İncirin Faydaları Nelerdir

İNCİR AĞACI (Figus carica) Yurdumuzda en iyi çeşitleri bulunan ve çok nefis meyva veren bir ağaçtır. Güzel izmirimizin yetiştirdiği incirler dünya üstünde bir eşi daha bulunmayan kıymetli bir mahsulümüz-dür.

İncir ağacı dünyanın birçok yerlerinde yetişirse de en iyileri Akdeniz çevresince yetişenlerdir. (Beyaz incir), (Patlıcan inciri), (Kavak inciri), (Lop inciri) gibi çeşitleri vardır. İncirin tazesi pek nefis bir meyva olduğu gibi kurutularak saklanan ve uzun müddet dayanarak her tarafa gönderilen kurusu da çok makbul bir meyva halindedir.

İncir Ağacının Sağlığa Faydaları

İncirin hekimlikte kullanılan cinsi (Kavak inciri) dir.İncirin terkibinde çok miktarda şekerli maddeler, yumuşatıcı cisimler ve zamk vardır. Bu bakımdan göğsü yumuşatır. Göğüs nezlelerini ve öksürükleri i-zale eder. Taze incir dallarından süt gibi beyaz bir özsu akar.

Bu özsu deriyi tahriş etmek hassasını haiz olduğundan cilt üzerine hâsıl olan siğil ve nasır gibi urlara sürülecek olursa bunların az zamanda zail oldukları görülür.İncir, şekerli ve faydalı maddeleri bakımından insanlar için pek mükemmel bir gıdadır. Vücuda kuvvet ve kudret verir. Barsakları yumuşatır, inatçı inkıbazları izale eder. Dünyanın her tarafında gayet makbul bir yemiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.