Ihlamurun Faydaları Nelerdir

29.11.2018
737
Ihlamurun Faydaları Nelerdir

IHLAMUR: (Tilia Silvestris) Evlerimizde ilâç olarak pek çok kullanılan, pek faydalı yeçok meşhur bir bitkidir.Ihlamur ağaçları, bahçelerde, yol kenarlarında, yük selen ve güzel kokusunu etrafa yayarak hem manzarası, hem de kokusu ile hoşumuza giden ağaçlardan sayılırlar Kurak toprakta iyi yetişmeyen bir bitkidir.

Ihlamurun birçok çeşitleri vardır. Yaz mevsiminde her ta rafa yayılan bal arıları, güzel kokusundan dolayı, ıhlamur ağaçlarma da gelir ve ıhlamur çiçeklerinden aldıkları kokulu maddeleri, yaptıkları bala karıştırmak suretile balın nefasetini temin etmiş olurlar.

Ihlamurun Faydaları

Ihlamurun ilâç gibi kullanılan yeri, güzel kokulu olan çiçekleridir. Bu çiçekler, yaz içinde ve bilhassa Temmuz, Ağustos aylarında toplanır. Güneşte kurutulurlar. Karanl ıi dolaplarda, kapalı kutular için de saklanırsa bu çiçekler koku ve hassalarını tamamile muhafaza ederler.Ihlamurda güzel kokuyu sağ layan bir takım esanslar vardır.

Ihlamur çiçeklerinin (10) gram miktarı, bir litre su içinde çay gibi haşlanıp kaşık kaşık içilecek olursa, göğsü yumuşatıp balgamı söktürücü ve öksürükleri teskin edici hassası vardır. Sıcak olarak içildiği için ayrıca, hastaları terletmek suretile, vücuttan hastalık ve zehirlerinin atılmasına yardım eder.

Bunlardan dolayı akciğer ve nefes borusu hastalıklarında, nezle ve soğukalgınlığı hallerinde hastaları terletmek ve göğüslerini yumuşatmak için çok faydalı bir ev ilâcıdır.

Ihlamur çiçekleri banyo sularına karıştırılacak olursa bu sularla yapılan banyoların vücutta teskin edici bir tesiri görülmektedir.Ihlamur suyu, hekimlikte, gögsü yumuşatmak için verilen, birçok ilâçların eritilmesi ve kaşıkla içilecek su halindeki ilâçlar şekline konması hususunda çok kullanılır.

Ihlamur suyu. papatya, portakal çiçeği ve Melisa suları ile (karıştırılıp içilirse sinirleri teskin, yorgunlukları izale eder. Vücuda kuvvet ve rahatlık verir. Ihlamur çiçekleri, evlerimizde daima bulunup hem seve seve içilen hazmı kolaylaştırıcı sıcak bir içki, hem de eczanelerimizde zehirsiz, zararsız bir ilâç halindedir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.