Hülya Polat

   21.11.2018
   4.343
   Hülya Polat

   Hülya Polat Bağrımızdan gelen ve Yükselen Karadenizin Büyük Sesi Hülya Polat.

   Rize Pazar Doğumlu Hülya Polat.Lazcanın Azda olsa Konuşulduğu Bir köyden.Melyattan Sanatçımız.Kısacası Onu Tanıyanlar Onu Bilenler Çok daha İyi biliyorlar.Hülya Polat Müziğe ilk Olarak Dinleyici Olarak başladı.

   Daha sonra ise 1996 Yılında müzik hayatına atıldı.Müzik Hayatına Başlamadan Önce Yine karadenizin en çok sevilen sanatçılarını dinlerdi Vinnaz Sönmez ve Erkan Ocaklı.

   Hülya Polat O Dönemlerde Rizede karadeniz Müzikleriyle yayın yapan bir radyo açılmıştı.Radyoda Konuşma yapan Bir sanatçı ağabeyi (Şu an onunla Konuşmadığı için ismini Bilmiyoruz) Karadenizde kadın sanatçı bulunmuyor.Hülya Polat Sesine Güvenen bir bayan sanatçı bize başvursun Biz Yardımcı olacağız dedi.

   O Dönemlerdede başarılı sanatçımız istanbula ablasının yanına gezmeye gider.Hülya Polat Ablasına Radyoda dinlediği konuşmayı anlatır. Ablası ise sanatçıyı aramalarını söyler. Bilinmeyen Numaralardan radyoda konuşma yapan sanatçının ismini alarak o sanatçıya ulaşırlar.Telefonda Hülya Polatın ablası Kendini Hülya Polat diye Tanıtır.

   Daha sonra o Kişiyle Ümraniye Buluşurlar.Hülya Hanginizsiniz Diye soran Sanatçı Hülya Polata “Hadi Şarkı söylemeye başla der.” Bunun Üzerine Hülya Polat Erkan ocaklıya Ait Haram Olasın haram şarkısının (uzun hava bölümünü-Silme göz yaşlarımı gözlerimde kurusun) Girişini söyler. Daha sonra O Sanatçı Hülya Polata; Aradığım sesi buldum der.Hülya Polatın telefonunu alarak gider.

   Aradan Bir Ay geçer.O Sanatçı Hülya Polatı arar.Şarkıların var ise gel stüdyo hazır der.Ancak tüm Olanlardan Hülya Polatn anne ve babasının Haberi yoktur.

   Kendisine ve Annesine ait iki türküyü alan Hülya Polat O sanatçının stüdyosuna giderler.Ancak O Türküler Hülya Hülya Polatın başına bela olur.Çünkü Hülya polatı stüdyosuna çağıran sanatçı ağabeyi o şarkıları üzerine kaydetmeye çalışır. Ve Hülya Polatın ilk Kaseti Çıkar. Anne ve Babasının Bu olaydan haberleri olmadığı için Onlarada söylemek zorunda kalır.

   Ancak babası Hülya Polata Sahneye Çıkma yasağı Koyar.Şarkılarını sadece Kasette okur.Hülya Polat Babasının Sahne Yasağı nedeniyle ilk iki kasetini okurken Sahneye çıkmadı.Başarılı sanatçımızın İlk kasetinin İsmi ise “kurban olduğum”dur.

   Karadeniz Müziğide Halk Müziğidir

   Hülya Polat 1996 yılında sanat hayatınına başladığını belirten sanatçı Tırnaklarımızla çalışarak bu hale geldik diyor.Hülya Polat Karadeniz müziğine ve halk müziğini çok seviyor.

   Müziğe başladığında Karadeniz müziği okuyan kişi sayısı çok azdı.Amacı ise Karadeniz müziği ile sanat başlayıp bunu diğer yörelerimizin müzik kültürüne geçiş yapmaktı.O dönelerde Radyoların az olduğunu söyleyenh Hülya Polat; Radyoda 10 Tane müzik çalınıyorsa bunun sadece 1 tanesi karadenzi müziğiydi diyor.

   Ve Bu yüzden sadece Karadeniz türküleri okumaya karar verir.Kendisinden sonra Karadenizde bayan sanatçıların arttığını ifade eden Polat, Karadeniz müziğinin bugün hakketiği yer olmadığını belirtiyor.Karadeniz Müziğininde halk müziği olduğunu söyleyen başarılı sanatçımız Karadeniz Müziğini başka müzik diye ayırmanın yanlış olduğunu belirtiyor.

   Sanatçı üreten kişidir. Bunlar üretmiyorlar, tüketenler var

   Karadeniz Müziği yapmaya çalışan bir çok kişi geldiğini söyleyen Hülya Polat; Bunlara Daha sanatçı diyemeyiz.Sanatçı kişi Üreten Çalışan Kişidir.Bunlar İse Üretmiyorlar.

   Üretmeden ziyade Tüketenler bulunmakta.Gönlüm ister isterki bu arkadaşlarımız üreterek çalışarak gelsinler.Ama Bu şekilde üreterek gelen arkadaşlarımızı göremediğini ifade eden sanatçımız Herkesin birbiri omuzuna basmaya çalıştığını söylüyor.

   Kabak çiçeği gibi açılıp, saçılmayacaksınız

   Hülya Polat Ben sanatçıyım diyorsanız kıyafetiniz çok iyi olmalıdır. Fazlada Abartmayacaksınız, kabak çiçeği gibi öle açılıp saçılmayacaksınız.Temiz ve saf olacaksınız. Biraz araştırmacı olacaksınız.Hülya Polat Halka da verdiğiniz şeyi güzel bir şekilde sunacaksınız. İkramınız çok güzel olacak ki halkta bunu kabul edecek. Karadeniz yöresinin türkülerini okuyorsanız, yöre ağzını iyi kullanmak gerekiyor.

   Hülya Polat Keşan Karadenizde kadınların başına bağladığı bir örtüdür. Keşan yöremizi hatırlattığı için kendime farklı elbiseler yaptım. Başarılı sanatçımız Hülya Polat Keşanın amaç dışı her yerde kullanılmasına karşı olduğunu Belirtiyor. Keşan bizim özel bir kültürümüzdür. Rahmetli büyükbabamız bize keşanı omzunuza değil, başınızdan itibaren örtün derdi.

   Keşan kadının silahıdır

   Hülya Polat Babaannem derdi ki keşan kadının silahıdır, silahsız dışarı çıkmayın.Bizim Keşanlarımızda bu kadar özeldir. Karadeniz sanatçıları içinde Erkan Ocaklı ve Kazım Koyuncu birer ekoldür.Karadeniz türküleri seslendiren sanatçıların her zaman keşan giymesinin doğru olmadığını belirten Hülya Polat .Karadeniz Türküleri söyleyen sanatçı sadece Karadenizin değil, tüm Türkiyenin sanatçısıdır.

   Bizim keşanımızı, türkülerimizi, yemeklerimizi, folklor kültürümüzü Ülke genelinde Tanıtmamız gerekir.Hülya Polat Sanatçı olarak öyle bir an geliyor ki çok farklı bir yerde sahne almanız gerekebiliyor. İmaj gerekli ama, sürekli olarak keşanın altına bürünmek bana göre doğru birşey değildir.

   Sokakta giyilen elbisayle sahneye çıkılmaması gerektiğini söyleyen Hülya Polat; Bunun Kendisini dinlemeye gelen insanlara saygısızlık olacağını ifade ediyor.Hülya Polat Sanatçı emek veren ve üreten kişidir.Birden bire sanatçı olunmaz, zaman içerisinde olunur. Kliplerde ise konu bütünlüğünü çok önemli olduğunu ifade eden Başarılı sanatçımız Klip şarkının kompozisyonuna uygun olması gerektiğini söylüyor.

   Karadeniz müziği camiasında gruplaşma var

   Hülya Polat Türkü söylemeye ve sahneye çıktığım zaman beni dinlemeye gelen insanları ciddiye alırım. Çünkü o insanlar para vererek beni dinlemeye geliyorlar.

   O insanlar vermiş oldukları paralarının karşılığını almalıdırlar bu yüzden İşimde ciddiyim.Güzel bir şeyler yapmaya ve ortaya çıkartmaya çalışıyorum.

   Hülya Polat Onların içirsinde sanki bende davetliymişim gibi hareket ediyorum.Ben 11-12 yıldır sanat camiasının içirsindeyim. Bana karşı bu sektörde bu pastanın ne bir dilmin, ne de tamamını yedirmeyiz diyen kişiler çıktı.Bu ise tamamiyle bencillikten kaynaklanmaktadır.

   Karadeniz müziğinde bu camiada bir gruplaşma bulunmakta.Bir o grubun dışında olan sanatçılar birde grubun içinde olan sanatçılar bulunmakta.Grubun içinde bulunan sanatçılar adeta liderleri tarafından cephe alacaksınız.

   Uzak duracaksınız diye sıkıştırıyorlar.Hülya Polat Dışarıda bulunan sanatçılara ise grup liderleri çeşitli engellemeler yapmakta.Kısacası ya gruba gireceksiniz, veya sen bu işi yapmayacaksın diyorlar.Gruplar hep kendi taraflarını düşünüyorlar.Hülya Polat

   YORUMLAR

   1. özgür dedi ki:

    ben özgür kocaelide doğdum aslen rizeliyim cayeli tarafındanım ben yaş 26 doğum tahirim 1988,de doğdum ben

   2. şenel Bektaş dedi ki:

    Karadenizimizi bu denli güzel temsil eden narin sanatçımız sayın Hülya Polat hanımefendiye saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

   3. karadenizli biri olarak (ordulu) bizleri bu denli güzel temsil eden sanatçımıza sonsuz teşekkürler ediyorum. saygılarımla. dedi ki:

    Şenel Bektaş

   4. ömer güneş dedi ki:

    çok başarılı çok güzel yürege sahip bir satanatcı karadenizin tanımındagervcekten yılardır büyük katkı sağlıyor hülya severek dinliyoruzz yolu acık olsun herzaman yanındayız

   5. veysel dedi ki:

    ben karadenizli deyilim ama bu sanaçının hastasıyım bilakis ben doğuluyum ama tüm laz sanaçıları çok seviyom
    hele hele hülya polat ve bizim gönül de seviyom

   6. mine dedi ki:

    Hülya ney hülya hayranınım yavv ablamya

   7. Anonim dedi ki:

    ismaill polat neyiniz oluyor yakınınızmı

   8. Anonim dedi ki:

    düşüncelerinize katılıyorum ve diyorumki ya ben ya ben diyenler birgün o gurubun altında ezileceklerdir
    siz dik durun biz i de yanınızda hissedin lütfen
    meşhur olmak para kazanmak güzel şeyler ama aslaherşey değildir bunu anlamakistemeyenlere bu halk anlatır emin olun
    erkan olaclıya vefasızlık yapıpta son günlerınde yanında görunmek ondan faydalanmak zayıf insanların işidirbunları biliyoruz siz rahat olun hülya hanım başaılarınızın devamını diliyorum