Hayvanların Yavru Bakımı Açısından Farklı Özelliklere Sahip Olmalarının Nedenleri Nedir

Hayvanların Yavru Bakımı Açısından Farklı Özelliklere Sahip Olmalarının Nedenleri ni sizler için araştırmaya karar verdik. şidi sizlere İnterneten derleyerek elde ettimiz bilgileri sizlere Aktarmaya çalışacağız.

Hayvanların Yavru Bakımı Açısından Farklı Özelliklere Sahip Olmalarının Nedenleri

Tamamiyle hayvan türlerinin hayata (yürümek, beslenmek vb.) alışmalarıyla alakalı. Hayvanların yavrularına bakma süreleri belirgindir. Kimi hayvanlar 4 ay bakar kimisi 2 hafta. Sonunda doğumuş olan yavru hayvanlar uçmaya yada yürümeye, beslenmeye, avlanmaya, alışırlar.

Bir annenin bebeğini doğurduktan sonra onunla ne kadar yakından ilgilendiğini,bebeği büyüyene kadar onun tüm bakımını üstlendiğini biliriz. Her canlı annemizin bize gösterdiği şefkatli bakımı göstermez. Tüm canlılar büyüyene kadar yavrularına bakmazlar. Yavru kuşlar belli bir zamana kadar anneleri tarafından korunur ve bakılırlar. Fakat belli bir zamandan sonra yavru kuşlar hayatlarını yalnız devam ettirirler.

Yavrularıyla ilgilenme ve yavru bakımı davranışları gerçek anlamda sadece kuşlarda ve memelilerde görülür. Birçok kuş türünde yavru kuşlar, anneleri yaklaştığında ona doğru başını uzatarak ve ağızlarını açarak tepki gösterirler. Anakuş da buna yavrunun ağzına yiyecek koyarak cevap verir.

Hayvanların doğaya ayak uydurma süreçleri farklıdır. Bazıları doğar doğmaz anne ve babasında olan özellikler olarak doğar mesela deniz kaplumbağası yawruları doğar doğmaz suya girip yüzebiliyorlar.bazılarıda anne ve babasında olan özelikleri almak için bir süre içinde gelişmesi gerekiyor mesela kuşlar doğduklarında hemen uçamazlar ama zaman içerisinde uçabilirler.

Her hayvanın yavru bakımından farklı özellikleri vardır.Örneğin kaplunbağa.Kaplunbağaların yavrusu doğduğundan itibaren yalnız kalırlar.Aslanların yavruları ise anne bakımına ihtiyaç duyarlar.

3 thoughts on “Hayvanların Yavru Bakımı Açısından Farklı Özelliklere Sahip Olmalarının Nedenleri Nedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.