Hayvanların Faydaları Nedir

29.11.2019
1.791
Hayvanların Faydaları Nedir

Hayvanların Yararları Yaşadığımız dünyada ve tabiata oldukça faydaları bulunmakta. Yüce Yaratan bu varlıkları öyle bir yaratmışki adeta hepsi birbirini tamamlıyor.Şimdiz silere Hayvanların Yararlarını Anlatmaya çalışacağız. Tabiki nbütün hayvanların Yararlarına değinebilmemmiz mümkün değil.Ancak bi Sizler için elimizden geldiğince göze batan Hayvanların yararlarını Derlemeye çalıştık. İşte Hayvanların Doğaya ve İnsanlara Yararları.

Hayvanların Yararları Hayvanlar, duyu ve hareket yetenekleri olan canlılardır. Hayvan dostları ilk kez İngiltere’de 1822 yılında bir araya geldiler. Hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını ve hayvanların daha iyi koşullarda beslenme ve korunmalarını sağlamak amacıyla Hayvanları Koruma Birliği’ni kurdular. Yurdumuzda Hayvanları Koruma Derneği 1908 yılında kuruldu. Aynı amaçlı dernekler birleşerek Hollanda’nın başkenti Lahey’de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu’nu oluşturdular. 1931 yılında toplanan bu kuruluş 4 Ekim’i Hayvanları Koruma Günü ilan etti.

İlk çağlarda insanlar, hayvanlardan korkuyorlardı. Hayvanlardan korunmak için evlerini dağların yamaçlarına, kayalıklara kuruyorlardı. Zamanla insanlar hayvanlara yaklaştılar.Hayvanların Yararları İnsanlar daha ilk çağda kedi, köpek, at, koyun, sığır, keçi gibi hayvanları evcilleştirdiler. Evcilleşen hayvanlar, insanların yardımcısı oldu. Pek çok kitapta, filmlerde, sahipleri için canını veren hayvan öykülerini okur, izleriz.Hayvanların Yararları ; Hayvanların sahiplerine bağlılıkları, hayvan sevgisinin doğup büyümesine yardımcı oldu. Hayvanları seven insanlar, hayvan hastalıklarını iyileştirmek için çalıştılar. Bugün uygar ülkelerde hayvan hastaneleri kurulmuştur. Veterinerler hayvan hastalıklarını belirleyip iyileştiriyorlar. Hayvan hastalıklarına karşı önlem alınıyor. Hayvanları hastalıklardan korumak için aşı yapılıyor.

Hayvanların Yararları: Başlıca besinlerimiz olan et, süt, yumurta, yağ hayvanlardan sağlanır.Hayvanların Yararları Giyeceklerimizin bir bölümü de hayvanların derisinden, yün ve tüylerinden yapılır.Hayvanların Yararları İnsan sağlığı için gerekli olan aşı ve serumun yapılmasında da hayvanlardan yararlanılır.

Hayvanların Yararları Kafesteki kanaryanın ötüşünü dinlemek, akvaryumdaki balıkları seyretmek bizi dinlendirir. Çiçekten çiçeğe, ağaçtan ağaca dolaşan böcekler, bitkilerin çoğalma olayına yardımcı olur.Hayvanların Yararları Çevremizdeki hayvanlardan doğrudan doğruya veya dolaylı olarak yararlanıyoruz. Kuşkusuz akrep, yılan gibi zararlı hayvanlar da vardır.Hayvanların Yararları Bu zehirli hayvanlardan kendimizi korumalıyHayvanlar leşleri yiyerek kötü koku ve ortamı engellemiş olur.ız.

Hayvanların Yararları Hayvanları sevenler, insanları daha içten severler. Hayvan dostları mutlu olmayı sevgide ararlar. Hayvanları koruyalım. Hayvanlara eziyet etmeyelim. Hayvanları sevelim. Onlara yardımcı olalım. Hayvanları Koruma Günü’nde öğrendiklerimizi yaşam boyu uygulayalım.

YORUMLAR

 1. Sude dedi ki:

  Hayvanların doğanın dengesinin korumasındaki faydaları nedir???

 2. Nur dedi ki:

  Çok güzel ama az yazılmış yani ödevi bundan yapıyorum .

 3. sadas dedi ki:

  123

 4. Yazar dedi ki:

  Bilgi Yetersiz.Bilgiye Ulaşmak Çok Zor…

 5. sbsv dedi ki:

  :)))

 6. anyla dedi ki:

  bir olarak hayvanları bizim korumumızdır

 7. mal melis dedi ki:

  çokkkkk iyyyyyyyy amaaaaaaa yetersizzzzz yaaa

 8. Anonim dedi ki:

  Bilgi yetersiz ve çok fazla imla hatası var.